Komisyon Adı:Milli Eğitim, Kültür, Gençlik Ve Spor Komisyonu
Konu:
Dönemi:24
Yasama Yılı:5
Tarih:18/03/2015


MEHMET VOLKAN CANALİOĞLU (Trabzon) - Evet, teşekkür ederim.

     Ben de sözlerime başlamadan önce Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılını kutladığımız bugün "Çanakkale geçilmez." diye destan yazan şehitlerimizi, atalarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Bu vatanı bize yurt olarak bırakanları her zaman saygıyla anıyorum.

     Şimdi, burada, tabii ki bizler üniversite kurulmasına karşı değiliz. Ancak, üniversiteler kurulurken alelacele, çarçabuk üniversite kurulması ve burada "Kabul edenler... Kabul etmeyenler..." şeklinde geçirilmesinden yana değiliz. Önce, üniversite kurulacak olan yerlerde altyapılar oluşturulmuş mudur? İleriki süreçte, burada, öğrencilerimizin yurt ve barınmalarına, konaklamalarına yönelik altyapılar hazırlanmış mıdır? Üniversite kuruyoruz, kurduğumuz üniversitelere öğrencilerimiz gidiyor ama gittikleri yerlerde yurt sorunuyla, konaklama sorunuyla, yeme içme sorunlarıyla karşılaşıyorlar ve orada eğitim bazında da yeterli öğretim görevlisi olmadığı için, araştırma görevlisi olmadığı için çocuklarımızı tam yetiştirilmeden hayata atıyoruz. Zaten üniversiteye girmek bir dert, çocuklarımızı üniversiteye sınavlarla hazırlıyoruz. İkinci dert, okuma derdi. Anne-babalar fedakârlık yaparak çocuklarımızı okutuyorlar. Daha da büyük dert, buradan mezun olan öğrencilerimiz ne yazık ki iş bulma noktasında sıkıntı çekiyorlar ve işsiz üniversite mezunu olarak sokaklarda geziyorlar. Psikolojik olarak da, moral olarak da aileleriyle birlikte sıkıntılar yaşıyorlar. Örneğin, atanamayan 350 bin öğretmenin durumu henüz netleşmemiştir. Ülkemizde bu kadar çok sorun varken, taşeronların durumu varken üniversitelerimizin açılması ve burada öğrenci yetiştirerek onları üniversite mezunu olarak sokaklara bırakmamız ne derece doğrudur onu da tartışmamız gerekiyor.

     Tabii ki, Bandırma'da, İskenderun'da, Alanya'da üniversite açılsın, orada eğitime katkı sağlansın. Geçen, Kocaeli'nde açıldığı zaman da ben ayakta alkışlamıştım, biliyorsunuz, önergeyi veren arkadaşlarımızı. Çünkü, eğitim yuvalarını açmak elbette ki güzel bir iştir, katkı sağlamak bizlerin de görevidir. Ama Sayın Serter'in de dediği gibi burada Hükûmet kanadından bize yeteri kadar bilgilendirme yapılmamıştır, burada önergeler son anda getirilmiştir ve daha inceleme fırsatı da bulamadık. Bütün bunların açıklamasının bizlere yapılması gerekiyor çünkü çocuklarımızı biz bu üniversitelere emanet edeceğiz, buralara yollayacağız. Burada yeteri kadar eğitim öğretim yapabilecekler mi, öğretim elamanı var mıdır? Bunların altyapısı oluşturulsun, tabii ki üniversitelerimiz açılsın, bunu diyoruz.

     Bir de: Tabii ki biraz sonra belki Sayın Başkan gündeme almak için oylarsınız ama bizim Karadeniz'de de, Trabzon'da da Hükûmet kanadından, milletvekili arkadaşlarımızdan ikinci bir devlet üniversitesinin kurulması şart koşulmuştur. Bu söyleniyor, şimdi seçime yaklaştığımız bugünlerde daha çok gündeme geliyor ama bizim de bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğumuz bir önerge var. Onun da burada tartışılmasını ve teklifin kabul görmesini Komisyon üyelerimizden, siz Değerli Başkanımızdan bekliyoruz.

     Teşekkür ediyorum.