Komisyon Adı:İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu
Konu:İçişleri Bakanlığı Temsilcilerinin Kolluk Kuvvetlerine Verilen İnsan Hakları Eğitimi Ve İnsan Hakları Duyarlığının Arttırılmasına İlişkin Olarak Yapılan Faaliyetler Hakkında Yaptıkları Sunumlara İlişkin Görüşmeler
Dönemi:27
Yasama Yılı:2
Tarih:10/07/2019


İçişleri Bakanlığı temsilcilerinin kolluk kuvvetlerine verilen insan hakları eğitimi ve insan hakları duyarlığının arttırılmasına ilişkin olarak yapılan faaliyetler hakkında yaptıkları sunumlara ilişkin görüşmeler MAHMUT TANAL (İstanbul) - Özür dilerim.

     Ben uçağı takip ettim. Önce "Bu uçak dolar yüklü." Dediler. Bana gelen ihbar üzerine Esenboğa Havaalanına gittim, Esenboğa Havaalanını dolaştık, nerede kaçırılabilir, ne olur vesaire, sonra kuleyle irtibata girişildi, uçak gelişi iptal edildi. İptal edilince ertesi gün peşine düştüm, bu sefer dediler ki "Uçak Sabiha Gökçen Havaalanına indi." Demek ki herhâlde bizim peşlerine düştüğünü öğrenince kaçırdılar dedim, kalktım basın açıklaması yaptım. Basın açıklaması üzerine, o dönemin Ulaştırma Bakanı açıklama yaptı. "Efendim, bunda dolar değil, sigara kaçakçılığıdır." denildi. "Biz hangara çekmişiz bu uçağı, şu anda kontrolümüzde." denildi. Ben onun üzerine şimdi size sordum.

     BAŞKAN - Mahmut Bey, ben, şimdi, bir uçağın alabileceği sigara kapasitesiyle onun fiyatını hesaplamaya kalktığımda, o uçuşu karşılayacak bir...

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - İşte, ben de onu söylüyorum.

     Yani Ulaştırma Bakanıyla sizin açıklamalarınız çelişkili, şimdi iki bakanlığın fikirleri çok zıt oldu. Benim sizden istirhamım, güncel bir konu, yani bu uçak sigara kaçakçılığı mı yaptı, yoksa yurt dışından kara para anlamında para mı soktu, bu nedir?

     Teşekkür ediyorum.