Komisyon Adı:Plan Ve Bütçe Komisyonu
Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi (1/276) İle 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/275) Ve Sayıştay Tezkereleri A)çevre Ve Şehircilik Bakanlığı B)tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Dönemi:27
Yasama Yılı:2
Tarih:21/11/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi (1/276) ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/275) ve Sayıştay tezkereleri a)Çevre ve Şehircilik Bakanlığı b)Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü MAHMUT TANAL (İstanbul) - Teşekkür ederim Değerli Başkan.

     Değerli milletvekilleri, Değerli Bakanım, değerli bürokratlar, basın mensupları; hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum.

     Kanal İstanbul aslında Montrö Sözleşmesi'ni baypas eden bir projedir. Dünyada 2 tane yapay, suni kanal vardır. Biri Panama'dır, ikincisi ise Süveyş Kanalı'dır. Bu anlamda baktığımız zaman, Montrö Sözleşmesi'nin gayet rahat... Rusya Gürcistan'a saldırdığı zaman Amerika o dönem gemilerle gelmişti. Maalesef, biz o dönem Montrö Sözleşmesi'ne dayanarak Karadeniz'e bu savaş gemilerini almadık. Şimdi, o olaydan sonra bu Kanal İstanbul Projesi gündeme geldi. Stratejik anlamda bunları düşünmekte de yarar var.

     İkinci konu: Evet, sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkını Anayasa bize veriyor. İlk uluslararası sözleşme Aarhus Sözleşmesi'dir. Türkiye buna şerh koymuştur Değerli Bakanım. Siz bu Aarhus Sözleşmesi'ne koyduğumuz şerhi ne zaman kaldırmayı düşünüyorsunuz? Şerhi kaldırmanın ülkemiz açısından mahzuru ve sakıncası nedir?

     Üçüncü konu, çevre davaları. Çevre, herkes için vazgeçilmez bir alandır. Çevre davalarındaki dava harçları ve bilirkişi ücretleri çok yüksektir. Aslında çevre davalarını açan insanlar kamu hizmeti ifa etmektedir. Kamu hizmetinin aslı, bedelsiz olmasıdır ve bu vatandaşlarımızı ödüllendirmek yerine yüksek harçlarla cezalandırmış oluyoruz.

     Bir başka konu, Kirazlıtepe'de sabah 4'te cami yıkılırken... Ondan on beş gün önce ben sizi aramıştım. Telefona çıktınız, teşekkür ederim ama dönüşü Kirazlıtepe sakinlerine yapmadınız. Kirazlıtepe, hakikaten bu konuda mağdur. Yani eğer o dönem görüşülmüş olsaydı o kadar insanımız da sıkıntılar yaşamamış olacaktı.

     Ergene'yle ilgili... Ergene davasını 2011 yılında şikâyet eden milletvekiliyim ben. O dönemde milletvekili değildim. Mahkemeler ne yaptı? Bir şikâyetimi, Trakya'da ne kadar il varsa, ne kadar ilçe varsa parça parça dava yaptılar. Buz parçasını küçük parçalara bölerek biz asıl sorumluyu bulamayız. Eğer küçük parçalar birleştirilirse buz dağına ulaşarak asıl sorumluları biz bulabiliriz. O anlamda, gerçekten büyük bir sorun var.

     Şimdi "kanal" "kanal" deniliyor. Arkadaşlar, İstanbul'a kanal değil, İstanbul'a Tanal lazım. (Gülüşmeler) "Talan" diyorsunuz, İstanbul'un talanını yine Tanal'la bitireceğiz ya, talanı da o şekilde bitireceğiz.

     EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Talan nerede ya?

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bakın, netice itibarıyla AK PARTİ'nin de menfaati bundan geçer.

     BAKİ ŞİMŞEK (Mersin) - Sayın Kılıçdaroğlu'na söyle sen bunu yani Sayın Bakanın yapacağı bir şey yok bu konuda.

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - İstanbul yaşanacak olan bir şehirdir, yaşanması gerekir, orası bir cennettir, orası bir çiçektir. O çiçeği korumak, kollamak hepimizin görevi.

     UĞUR AYDEMİR (Manisa) - Ya, bizim ne görevimiz olacak?

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - Düzce ilimizin Melen Çayı... Sayın Bakanım, Melen Çayı kirletiliyor çünkü Düzce'deki o pis lağım suları... Değerli vekilimiz de burada, çok toplantılar yaptık.

     BAŞKAN - Sayın Tanal, toparlayın.

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bitiriyorum Sayın Başkanım.

     Melen Çayı çok kirleniyor. Sizden istirham ediyorum, Düzce Belediyesine yardımcı olun, orada kolektörler yetersiz.

     Şanlıurfa ilimizin Hilvan ilçesi... Atatürk Barajı'ndan su veriliyor, o sular arıtılmadığı için balık kokuyor. Şimdi düşünebiliyor musunuz, Hilvan ilçesine verilen içme suyu balık kokuyor, arıtılmıyor. 8 kilometre Atatürk Barajı'yla arasında mesafe var.

     Adıyaman'dan tutun, Şanlıurfa'ya varıncaya kadar büyükşehir belediyeleri oradaki lağım sularını arıtmadığı için ve onunla toprak sulandığı için vatandaşın sağlığı, sıhhati zedeleniyor, ihmal ediliyor, büyük hastalıklar oluyor.

     BAŞKAN - Teşekkür ettim Sayın Tanal.

     MAHMUT TANAL (İstanbul) - Başkanım, son cümle şu: Sultanbeyli ilçemizde büyük bir hava kirliliği olduğu için kronik hastalıklar çok yaygın. Otoban Sultanbeyli'yi ikiye bölmüş durumda. O kronik hastalıklar Türkiye ortalamasının üstündedir. Bununla ilgili benim sizden istirhamım bu eleştirilerimi ciddiye almanızdır.

     Saygılarımı sunuyorum, bütçeniz hayırlı olsun diyorum.