Komisyon Adı:Anayasa Komisyonu
Konu:Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/2137) (alt Komisyon Metni)
Dönemi:26
Yasama Yılı:3
Tarih:05/03/2018


Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/2137) (Alt komisyon metni) FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

     Çok kısa ifade edeceğim, uzatmayacağım.

     Bu maddeye ilişkin kaygılarımızı yine mühürsüz oyların geçerliliğini sayan diğer maddelerde yineleyeceğiz, o yüzden, bu maddeye ilişkin söyleyeceklerimi kısa tutacağım.

     Aslında, ne yazık ki yine bütün maddelerde olduğu gibi burada da "Saltanatı sürdürme ittifakında her yol mubahtır." mantığının bir yansımasını görüyoruz. Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin bir zemin hazırlanıyor burada. Aslında, hep başından beri söylediğimiz, oy çalma şeyinin de zemini, ona yol açacak bir düzenleme. Zarfların hem filigranlı hem de mühürlü olması seçmenin iradesinin sandığa doğru bir şekilde yansıması açısından aslında önemli ve gerekliyken böyle bir düzenleme, yine seçim güvenliği açısından ciddi bir risk oluşturuyor ve bu şartlar altında önümüzdeki süreçte yapılacak ilk seçim ne yazık ki ayıplı bir seçim olarak da tarihe geçecek.

     Söyleyeceklerim bu kadar, kısaca ifade ettim.

     Teşekkür ederim.