Komisyon Adı:Avrupa Birliği Uyum Komisyonu
Konu:Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay'ın, Türkiye-ab İlişkilerinin Mevcut Durumu Hakkında Sunumu
Dönemi:26
Yasama Yılı:2
Tarih:07/06/2017


Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay'ın, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu hakkında sunumu SELİNA DOĞAN (İstanbul) - Sayın Başkanım, Sayın Müsteşarım, Sayın Dışişleri Bakanlığı Temsilcimiz; hepinize günaydın, teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

     Şimdi, biz de gerçekten iki yıldır kaygıyla takip ediyoruz Türkiye-AB ilişkilerini ve tabii ki Cumhuriyet Halk Partisi olarak elimizden gelen olumlu katkıyı da sunuyoruz.

     Şimdi, son süreçle ilgili açıkçası basında fazla bilgi yer almadı yani çok şeffaf olmayan bir görüşme oldu. Ancak, biz edindiğimiz bilgiler doğrultusunda şu temel iki hususu anladık ki: Avrupa Birliği, Türkiye'de özellikle OHAL sürecinde gerçekleşen birtakım ihlallerin ortadan kalkmaması hâlinde pek de böyle somut bir takvim oluşturmayacak; bunlardan en önemlisi olağanüstü hâlin tabii ki hâlâ ısrarla devam ettiriliyor olması, işte içeride tutuklu bulunan gazeteciler gibi temel insan hakları ihlalleri devam ettiği sürece somut bir gelişme olmayacak.

     Sayın Dışişleri Bakanlığı temsilcimiz vize muafiyeti ve gümrük birliği meselesinden bahsetti. Yani, bu 2 konunun da aslında onlardan bağımsız olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla, bu konuda sizlerin görüşünü rica ediyorum. Çünkü, 2018 Ocak, Şubatından önce herhangi bir takvim verilmeyeceği gibi bir bilgi bize iletildi, bilmiyorum bu doğru mudur? Kaldı ki yeni bir fasıl açılmasa bile Türkiye'de son iki yıldır yaşanan gelişmeler nedeniyle Türkiye bugüne kadar açılan fasılların da gerisine düştü. Nitekim, öte tarafta Avrupa Konseyinde de işte, yeniden siyasi ve hukuki denetime alınmamız da bunun aslında en somut bir göstergesi. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde Türkiye'nin çok acil atması gereken bazı somut adımlar var yani vize muafiyeti için de, gümrük birliği reformizasyonu için de.

     Ayrıca, şunu da sormak istiyorum: Biz en somut 2 adımı bu 2 başlıkta mı düşünmeliyiz? Yani vize muafiyeti ve gümrük birliği reformizasyonu olarak mı düşünmeliyiz yoksa işte yargı faslında, ne bileyim, Siyasi Etik Kanunu gibi konularda, yolsuzlukla mücadele gibi konularda yakın zamanda herhangi bir fasıl açılması gündeme gelebilir mi?

     Teşekkür ediyorum.