Komisyon Adı:Plan Ve Bütçe Komisyonu
Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı (1/774) İle 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/733) Ve Sayıştay Tezkereleri E) Kültür Ve Turizm Bakanlığı F) Devlet Opera Ve Balesi Genel Müdürlüğü G) Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü H) Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
Dönemi:26
Yasama Yılı:2
Tarih:16/11/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı (1/774) ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı (1/733) ve Sayıştay tezkereleri e) Kültür ve Turizm Bakanlığı f) Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü g) Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü h) Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

     Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

     Sayın Bakanım, birkaç konudan bahsetmek istiyorum, özellikle kendi seçim bölgem olan Kocaeli'ni konuşmak istiyorum.

     Kocaeli, İzmit'in tarihi yönünden bahsetmek istiyorum sizlere. İzmit erken dönemde Astakoz adıyla bilindi. Yıkıldıktan sonra, milattan önce 264'te Nikomedia adıyla tekrar kuruldu. Tetrarşi sistemi uygulamaya sokulduğunda Roma İmparatorluğu'nun doğudaki başkentiydi. 1'inci Konstantin altı yıl burada yaşadı. Bizans'ın seferlerinde önemli olan büyük bir askerî şehirdir. Birinci Haçlı Seferleri'nin güzergâhıydı. Hannibal hayatının son yıllarını burada yaşadı ve Gebze yakınlarında intihar ettiği bilinir. Tarihte, dünyanın 4 büyük kentinden biri Nikomedia'dır, 3 bin yıldan da eskidir. Efes'ten daha büyük bir kalıntı şu anda İzmit'in altında yatıyor. Hatta ünlü spor markası Nike'ın adını aldığı tanrıçanın rölyefleri, kucaklaşan imparatorların rölyefleri inşaat kazılarından çıktı. Unutulmuş krallar İzmit'in altında kurtarılmayı bekliyor. SEKA alanının üstünde film platosu, altında koca bir tarih var Sayın Bakanım. En büyük antik tiyatro İzmit'in altında, ama gereken değer verilmiyor. Bakınız, hızlı tren kazılarında 1.800 yıllık eserler kepçeyle yıkıldı, hatta 120 tarihî mezarın yıkıldığı basına yansıdı. SEKA tünelinin yapılışında aynı tahribatlar yaşandı. Oysa, İzmit'te nereyi kazsanız tarih fışkırıyor ama bu uyuyan hazine inşaatlarla yok ediliyor. Yani, dozerler arkeologlardan daha hızlı çalışıyor maalesef. İzmit artık sanayiye doydu ve geleceği sanayide değildir. İzmit tarih ve turizm kenti olabilir ve kurtuluşu yeraltında yatıyor. Körfez'in karanlık sularını aydınlatıp bu tarihi gün yüzüne çıkarmayı, uyuyan hazineyi uyandırmayı düşünüyor musunuz? Bunun için bir plan ve bütçeniz var mıdır Sayın Bakanım?

     İkinci konu: Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde bulunan, 2012 yılında mavi bayrakla ödüllendirilen Altınkemer Plajı bazı dönemlerde kahverengi bir renge bürünüyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığının resmî internet sitesinde 2015 yılı mayıs ayında Kandıra-Cebeci ve Karamürsel-Altınkemer sahillerinin durumu olumsuz olarak açıklandı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığının "denizi mikroplu" dediği Cebeci ve Altınkemer sahillerinde mavi bayrak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hangi kuruma başvurmuş ve ulusal jüride kimler yer almıştır? Kültür ve Turizm Bakanlığının buradaki konumu nedir? Sahiller sezon içinde hangi tarafsız kurum tarafından denetlenmektedir? Altınkemer sahilinde yaşanan kirlilik olayının ardından mavi bayrak ödülü neden geri alınmamıştır? Bu tür olaylarda mavi bayrak geri alım kriteri nedir?

     Üçüncü bir konu: "Körfez" diye adlandırılan kapalı bir denizimiz var bizim. Bu denizin Derince bölgesinde, Derince Limanı için denizin 450 bin metrekare doldurulması söz konusu yeni bir projeyle. Yani deniz dar bir kanal hâline gelecek, neredeyse kıyıdan karşı kıyıya yürüyerek geçilecek. 17 Ağustos 1999 depremi ders olmamış ki, fay hattı üzerinde 450 bin metrekare alan doldurulmak isteniyor. Bu dolgu, kapalı denizi olan Kocaeli'yi maalesef liman kenti yapmaya çalışan politikalar nedeniyle Kocaeli'yi liman kenti yapmak yerine turizm kenti, dünya markası yapmak daha iyi olmaz mı sizce? Kent, Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleriyle yönetilirken Avrupa kenti markasıyla anılırdı. Şimdi neden turizmle dünya kenti hâline gelmesin?

     Gebze'den bahsetmek istiyorum, bir diğer konu. Gebze ilçemizin halk kütüphanesi sıkıntıları var. Kütüphaneden de sunumlarınızda bol bol bahsettiniz Sayın Bakanım. Gebze'miz daha modern bir kütüphaneyi hak ediyor ancak şu anki durumu oldukça kötü. Kitaplar kolilerde duruyor bir apartman binasında maalesef. Yer olmadığı için raflara dizilemiyor. Ziyaretçi ve öğrencilerin okuma ve çalışma alanları yok denecek kadar az. Daha önce defalarca yeni kütüphane sözü verilmiş ama sözler tutulmamış.

     (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

     BAŞKAN - Sayın Hürriyet, son cümlelerinizi alayım.

     FATMA KAPLAN HÜRRİYET (Kocaeli) - Bütçede il ve ilçelerimizde bulunan kütüphanelerimizin durumlarının düzeltilmesi olacak mıdır?

     Son bir konu, önemli, bununla ilgili bir önerge de vermiştim daha öncesinde: İstanbul Zeytinburnu Belediyesi tarafından 16-20 Şubat tarihlerinde Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali gerçekleştirildi. Festivalin kapanış gecesinde çocuklara açık açık "Anneniz aldatırsa onu öldürün." mesajı veren bir oyun sahnelendi. Bizler Meclis çatısı altında şiddet olaylarının önüne nasıl geçeceğimizi düşünürken bir belediye tüm vahşiliğiyle bizim bu yaptığımız çalışmaları nasıl hiçe sayabiliyor? Bu tür oyunlardan Kültür Bakanlığının haberi olmuyor mu? Bu tür oyunlara karşı Bakanlığınızın yaptırımı nedir?

     Teşekkür ediyorum.