TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

Bilim ve Değerlendirme Kurulu çalışmalarına başladı


Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesinde, TBMM'ye bağlı saray, köşk ve kasırların ve içindeki tarihi eşyaların daha iyi korunması için oluşturulan Bilim ve Değerlendirme Kurulu çalışmalarına başladı.

11 Mart 2004 Perşembe

Milli Saraylar Daire Başkanlığı bünyesinde, TBMM'ye bağlı saray, köşk ve kasırların ve içindeki tarihi eşyaların daha iyi korunması için oluşturulan Bilim ve Değerlendirme Kurulu çalışmalarına başladı.

Kurul, saray köşk ve kasırlar ile bunların içinde bulunan taşınır kültür varlıkları, tarihi bahçeler ve çevrelerinin bakım, onarım, koruma ve değerlendirme hizmetlerini yürütülmesi, rölöve ve restorasyon projelerinin incelenmesi, uygulama ve aksaklıkları izlenerek bilimsel ve teknik önerilerin geliştirilmesi görevlerini yerine getirmesinde, Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na yardımcı olacak. Ayrıca bu Kurul'a yardımcı olmak üzere bir 'Danışmanlar Komitesi' oluşturuldu.
Milli Saraylar Daire Başkanı Dr. Cemal Öztaş, 11 Mart'ta düzenlediği basın toplantısıyla Bilim ve Değerlendirme Kurulu'nu kamuoyuna tanıttı. Öztaş, Kurul'un, kendilerine bağlı mekanların daha iyi korunup geliştirilmesi amacıyla oluşturulan kurulduğunu ve Kurul'da yedi bilim adamının görev yaptığını bildirdi.
Öztaş, ayrıca, TBMM Başkanlık Divanı'nca onaylanarak yürürlüğe giren ''Ayniyat Yönetmeliği'' hakkında bilgi vererek, bu yönetmelikle saray, kasır ile köşklerde yıllardır devam eden ve kronik hale gelen sayım konusunun çözüme kavuşturulacağını kaydetti
İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Sözen'in başkanlığında oluşturulan Bilim ve Değerlendirme Kurulu şu üyelerden oluşuyor:

Dr. Cemal Öztaş (Milli Saraylar Daire Başkanı), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender Pala, Yıldız Tek. Üniversitesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Can, Yıldız Teknik Üniversitesi.Mimarlık Fak. Öğretim Üyesi M. Lütfü Yazıcıoğlu, Kültür Başkanlığı Anıtlar ve Müzeler eski Genel Müdürü M. Akif Işık.
Danışmanlar Komitesi'nde ise, Prof. Ümit DOĞAN (Celal Bayar Üniversitesi. Rektörü. YTÜ Isı Tekniği Bilim Dalı Eski Bşk.), Prof. Dr. İlber OLTAYLI (Galatasaray Üniversitesi Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Bşk.) ve Prof. Dr. Bayram YÜKSEL (Başkent Üniversitesi. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Tasarım Bölümü. Öğretim Üyesi) yer aldı.
Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, kurul üyelerini tanıtarak, ''Burası üniversitelerin uygulama ve yaşam alanı olacak. Üniversitelerin laboratuarlarını çalıştırması için burası gerekiyor. Bu alışveriş, iki tarafın da birbirlerini yenilemesine ve geliştirmesine olanak sağlayacaktır'' dedi. Prof. Dr. Metin Sözen şunları söyledi:
"Başta Dolmabahçe olmak üzere, kültür ve tarih varlıklarımızın en ince ayrıntılarıyla ilgilenmek ve titizce bu değerleri korumak için hep birlikte gayret göstermeliyiz.
Geleneksel çeşitliliğin yaşandığı soyut ve somut değerler bütünlüğü ile donatılı Saraylardan söz ediyoruz. Büyük bir uygarlığın mirası olan bu varlıklar bu titiz gayretler sonucunda dik duracak ve yaşayacaklardı.
Topkapı Sarayı'ndaki sedirden sandalye ve masaya, Sarayburnu'ndan Boğaziçi'ne açılan bu kültürel değişimi bu saraylarda tüm niceliği ile görmek ve yaşatmak zorundayız. Burada donatılı bir Saraydan söz ediyoruz."
Dünyadaki pek çok aksine örneğe karşın, ülkemizdeki sarayların özgün eşyalarla donatılı olduğunu belirten Sözen, "Bu sebeple sorumluluğumuz giderek artmaktadır. Tarihi miras içindeki bir küçük eser bile bu bütünün bir parçası olması sebebi ile önem arz etmektedir. Buradan ülkemizdeki bütün bilim ve sanat adamlarına kapımızın açık olduğunu, bu ortak mirası koruyup kollamanın ulusça hepimizin görevi olduğunu belirtiyoruz." diye konuştu.
Prof. Dr. Sözen, Kurulun işlevine ilişkin bir soru üzerine de, özetle şunları söyledi:
''Restorasyonu yapabilmek için bilimsel verileri doğru kullanmak gerekir. Saray, köşk ve kasırlarda onarım ve bakım isteyen yerler öncelikle saptanacak. Kurulda yer alan veya yer almayan diğer uzmanların önerileri ve raporları doğrultusunda bakım sağlanacak. Çünkü tarihi mirasa yanlış el vurduğunuz zaman dönüşü olmayan bir yola girilecektir. Bu tür yanlış müdahale, tarihi yapının kimliğini bozar.''
MİLLİ SARAYLAR DAİRE BAŞKANI ÖZTAŞ
TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş ise basın toplantısında, kuruma bağlı mekanların sosyal hayata açılması yolunda yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını açıkladı. .
Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nın fiyat politikasındaki yenilikleri de anlatan Öztaş, fiyat konusunda tarihi mekanları ziyaret eden veya araştırma yapanlar için birtakım pratik düzenlemeler yapıldığını bildirdi.
Fotoğraf, film, video ve dijital görüntü alma ücretlerinin, Türk Lirası üzerinden tahsil edileceğini belirten Dr. Öztaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Yeni fiyat düzenlemeleri çerçevesinde memur, emekli ve 60 yaş üstü vatandaşlar, tam bilet ücreti yerine, biletin yüzde 25 ücreti ile saray, köşk ve kasırları ziyaret edebilecekler. Bununla birlikte öğretmenler ve beraberindeki eşi ile bakmakla yükümlü aile fertlerinden 2'si, buraları ücretsiz gezebilecek.
Saray, köşk ve kasırların öğrencilere daha fazla açılabilmesi amacıyla yıl içinde okullarda başarılı olmuş öğrenciler, 35-40 kişilik gruplar halinde kuruma bağlı tarihi mekanları ücretsiz olarak gezebilecekler.''
BAZI ETKİNLİKLER İÇİN HALKA AÇILMA
Dr. Cemal Öztaş, tüm bunlara ilaveten sarayların bazı açık bölümlerinin sosyal etkinlikler için halka açılacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bize bağlı mekanların, nişan, düğün gibi geleneksel etkinliklere bağış karşılığı tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Bu bağlamda Dolmabahçe Sarayı Kültür Merkezi, Musahiban bahçesi, Beylerbeyi Sarayı orta, üst ve Ahır Köşkü bahçesi, Ihlamur Kasrı bahçeleri ile Küçüksu rıhtım ve Yıldız Ferhan binaları, düğün, nişan gibi etkinliklerle halkımızın hizmetine açılacak.''
Öztaş, düğün ve nişan gibi etkinliklerin açık mekanlarda yapılmasına izin verileceğini vurgulayarak, ''Tarihi dokuya zarar vermemek için azami gayreti göstereceğiz'' dedi.
Öztaş, kiralama ücretlerinin mekana göre değişeceğini ve 7.5 milyar ile 80 milyar lira arasında olacağını sözlerine ekledi.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.