TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM ESKİ BAŞKANLARINDAN RENDA'NIN MEZARI YENİDEN DÜZENLENDİ


1935-1946 yılları arasında TBMM Başkanlığı yapan Abdülhalik Renda'nın mezarı, Meclis Başkanı Arınç'ın talimatı ile TBMM Teknik Daire Başkanlığı tarafından yeniden düzenlenerek Meclis Başkanlığı'na seçiliş günü olan 1 Mart'a yetiştirildi.

28 Şubat 2006 Salı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin dördüncü Başkanı Mustafa Abdülhalik Renda'nın mezarı, Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın talimatları doğrultusunda yeniden düzenlenerek Meclis Başkanlığı'na seçiliş günü olan 1 Mart'a yetiştirildi.

1 Mart 1935 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başkan seçilen Renda'nın Cebeci Asli Mezarlığı'nda bulunan mezarı, uzunca bir süre bakımsız kalmıştı.

Konuyla bizzat ilgilenen Meclis Başkanı Bülent Arınç, Renda'nın mezarını saygınlığına yaraşır bir hale getirilmesini istemişti.

TBMM Teknik Daire Başkanlığı'nın çalışmaları neticesinde andezit taşı yenilenen mezarın çevre düzenlemesi de yeniden yapıldı.

TBMM Başkanlığı'nı 1935'ten 1946 yılına kadar yürüten Renda, bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının temellerini de atmıştı. Renda, 1 Ekim 1957 tarihinde hayatını kaybetmişti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.