TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN TÜRKPA 7. GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI


Türk Dili Konuşan Ülkeler Asamblesi (TÜRKPA) 7. Genel Kurulu Toplantısı Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapıldı. Toplantıya TÜRKPA üyesi Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan meclis başkanlarının yanı sıra Macaristan gözlemci statüsüyle, Özbekistan ise onur konuğu olarak ilk kez katıldı.

08 Aralık 2017 Cuma

Türk Dili Konuşan Ülkeler Asamblesi (TÜRKPA) 7. Genel Kurulu Toplantısı Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapıldı. Toplantıya TÜRKPA üyesi Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan meclis başkanlarının yanı sıra Macaristan gözlemci statüsüyle, Özbekistan ise onur konuğu olarak ilk kez katıldı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurulda, dönem başkanlığını Kırgızistan'a devreden Kazakistan'a ilişkileri geliştirmesi ve uluslararası alanda TÜRKPA'nın etkinliğini artırması dolayısıyla teşekkür ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti heyetinin de bu toplantılarda yer alma zamanının geldiğini söyledi.

TÜRKPA'nın kuruluşundan bu yana önemli kararlar aldığını, kurumsallaştığını vurgulayan Kahraman, "TÜRKPA, köklerini derin tarihi, kültürel ve insani bağlardan alan kardeşliğimizin somut bir yansıması olarak, yasama alanındaki tecrübelerimizi ve kalkınma yolundaki vizyonlarımızı birbirimizle paylaşabilme imkanı sunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Üye ülkelerin bulunduğu Avrasya'da yaşanan hızlı ekonomik ve demografik gelişmelerin küresel dengeleri değiştirecek büyüklükte etki yarattığını dile getiren Kahraman, şunları kaydetti:

"TÜRKPA üyesi ülkeler olarak, bölgemizin geleceğine aktif olarak katkıda bulunmalıyız. Bunu yaparken TÜRKPA’yı sürecin önemli aktörlerinden biri haline getirmeliyiz. Bağımsızlık, yüksek medeniyet, müreffeh bir hayat sürme arzusu halklarımızın ortak karakteridir. Bu değerlerimizi korumak için Türk dili konuşan ülkeler olarak birlik ve dayanışma ile zorlukların üstesinden gelmeliyiz. İş birliği ruhu içinde çalışmamız, potansiyelimizi hayata geçirmemize imkan verecektir. Bu durum Türk dünyasına ev sahipliği yapan Avrasya bölgesinde büyük bir refah alanı oluşturacaktır."

TBMM Başkanı Kahraman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) geçen yıl 15 Temmuz'daki darbe girişimini hatırlatarak, "Devletimizin bekasına ve milletimizin canına kasteden hain darbe girişimini kınayan bütün dost ve kardeş ülkelere ve parlamenterlerine şükranlarımı sunuyorum. Sadece ülkemizin değil, siz dost ve kardeş ülkelerin güvenlik ve istikrarını da tehdit eden FETÖ örgütü ve mensuplarıyla mücadelemizde desteğinize güvenebileceğimizi biliyoruz." dedi.

Türkiye'nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kardeş halkların dertlerine ortak olmaya, sorunlarının çözümüne katkıda bulunmaya devam edeceğini vurgulayan Kahraman, şunları söyledi:

"Ne yazık ki bölgemizde istikrarsızlık kaynaklarından hiçbiri henüz tamamıyla giderilememiştir. Bizleri en çok rahatsız eden önemli sorunlardan biri ise şüphesiz Ermenistan’ın tutumu nedeniyle Yukarı Karabağ sorununda yaşanan çözümsüzlüktür. Yukarı Karabağ sorunu, bölgemizin öncelikli dış politika meselelerinin başında gelmektedir. Sorunun çözümü için tüm imkanlar kullanılmalı, ilgili tüm taraflar yaratıcı ve aktif bir siyaset izleyerek çözümsüzlüğü hakim kılan, mevcut statükoyu ayakta tutan dengeleri değiştirmeye gayret etmelidir. Türkiye, bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için aktif bir politika izlemeyi sürdürmüş ve tüm aktörler ile yakın temas içinde olmuştur. Bundan sonra da bu anlayışla hareket etmeye devam edeceğiz.

Kıbrıs Türkleriyle dayanışma sağlamamız ve onların maruz kaldıkları haksız izolasyondan kurtulmalarına yardımcı olmamız önem taşımaktadır. Ülkelerimiz arasındaki yakın kardeşlik ilişkisi ve Türk dünyasındaki dayanışma ruhunu da göz önünde bulundurarak, KKTC ile özellikle ekonomik ve kültürel ilişkilerinizi arttırmanızı bekliyoruz. Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin geliştirilmesi BM Genel Sekreteri’nin çağrılarıyla da uyumludur."

TBMM Başkanı Kahraman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak açıklamasını endişeyle karşıladıklarını ve kınadıklarını belirterek, Kudüs'ün İsrail tarafından ilhakının uluslararası toplum nezdinde ve BM tarafından reddedildiğinin altını çizdi.

Kahraman, şunları kaydetti:

"Filistin meselesinin ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlük içinde bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasıyla çözülebileceği çeşitli BM kararlarıyla defalarca vurgulanmıştır. BMGK daimi üyesi ABD'nin bunu görmezden gelmesi kabul edilemez. Filistin'in bağımsızlığının tanınması tarihi, vicdani ve beşeri bir zorunluluktur. Türkiye bu zorunluluğun savunucusu olmaya devam edecektir. Bahse konu karar barış zeminini tamamen yok etme riski taşımaktadır. ABD yönetimini son derece olumsuz sonuçlar doğuracak bu yanlış kararını gözden geçirmeye ve Kudüs'ü çok kültürlü etnik kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek insafsızca adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz."

Kudüs'le ilgili söz konusu karara Türkiye'nin, çeşitli platformlarda defalarca tepki gösterildiğine dikkati çeken Kahraman, "Kudüs üç dinin de mukaddes saydığı bir yerdir. Kudüs'e bir el bombası atmak demek dünya barışına, bölgeye huzursuzluk ve istikrarsızlık getirmek demektir." diye konuştu.

Kahraman, dünyanın ana konusu haline gelen Kudüs'ün ilhakının TÜRKPA'nın ortak bildirisinde de kınanmasını teklif etti.

TÜRKPA 7. Genel Kurulunda, Kırgızistan'ın adayı Altınbek Mamayusufov, TÜRKPA'nın yeni genel sekreteri seçildi.

2018 8. Genel Kurulunun da sonbaharda İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.