TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ ERDEMİR'İN BASIN TOPLANTISI…


CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'i, ''AK Parti döneminde Türkiye'de demokrasinin geliştiği'' yönündeki sözleri nedeniyle eleştirdi.

13 Aralık 2012 Perşembe

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'i, ''AK Parti döneminde Türkiye'de demokrasinin geliştiği'' yönündeki sözleri nedeniyle eleştirdi.

CHP'li Erdemir, ''davete olumlu yanıt verilmesi durumunda yemeğin, Maya Takvimi'ne göre kıyamet kopmaması durumunda 21 Aralık'ta olacağını'' söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, sözlerinde şunları kaydetti:

"Hollanda'da yayımlanan Nederlands Dagblad gazetesine verdiğiniz mülakatta AKP döneminde Türkiye'de demokrasinin geliştiğini, muhalefetin ise engelleyici olduğunu söylemişsiniz.

Hollanda'nın eski başbakanlarından Balkanende'nin başbakan olarak kamuoyunun önünde Protestan olduğunu açıkça gösterebildiğini fakat "Başbakan Erdoğan için durumun "daha zor" olduğunu belirtmişsiniz. "Türkiye'de İslami hassasiyetin artmasıyla azınlıkların ve özellikle Hristiyanların ülkedeki haklarının her geçen sürede arttığını" iddia edip, "geçmişteki baskıcı laik sistem göz önünde bulundurulduğunda bugün dini hürriyetlerin gelişiyor olmasında şaşırılacak bir durum olmadığını" ifade etmişsiniz. "Türkiye'de kahvehaneler veya pazarlarda alkol satılmaması bir gelenektir.

Ancak Türkiye'ye yaptığım sayısız ziyaretler sırasında hiçbir lokantada alkol sıkıntısı yaşamadım" demişsiniz. Son olarak "Kürtler, son birkaç yılda elde ettikleri kadar hakkı daha önce elde etmemişlerdi" diye bir iddiada bulunmuşsunuz.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü olarak Türkiye'deki tüm toplum kesimleriyle görüş alış verişinde bulunup nesnel, geçerli ve güvenilir bilgiye dayalı değerlendirmelerde bulunmak sorumluluğunu taşımaktasınız.

Son açıklamalarınız bende Egemen Bağış ile yaptığınız görüşmelerin yoğunluğu nedeniyle Türkiye'de toplumun farklı kesimleriyle görüşmeye fazla vakit bulamadığınız izlenimini uyandırmaktadır. Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu'nun bir üyesi olarak bu eksikliğin giderilmesine ufak bir katkı olması amacıyla size aşağıdaki daveti iletmeyi uygun gördüm.

Türkiye'ye yaptığınız ik ziyarette sizi TBMM'de uzun yıllar Tabur Komutanlığı Gazinosu olarak hizmet verdikten sonra 23 Nisan 2012 tarihinde "Bahçe Lokantası" olarak yeniden düzenlenen mekânda yemeğe davet etmek isterim. Bu yemeğe TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'i de davet etmek isterim ki kendisine son sekiz aydır bu mekânda alkollü içkilerin neden yasaklandığını sorabilesiniz.

Bu yemeğe davet edeceğim bir diğer konuk ise yıllardır Türkiye'yi karış karış gezen ünlü yemek eleştirmeni Sayın Mehmet Yaşin olacak.
Kendisine, 3 Mart 2009 tarihinde Vatan gazetesinde Mine Şenocaklı ile yaptığı mülakatta ifade ettiği "Anadolu, alkolsüz bir yarımada olacak... Bırakın Konya ya da Erzurum'u, turizm kenti Balıkesir'de bir tek içkili lokanta kaldı. O da ne kadar direnecek belli değil" şeklindeki görüşünün gerekçelerini sorma fırsatınız olur.

Yine bu yemekte sizi Türkiye'nin önde gelen girişimcilerinden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tuncay Özilhan'la bir araya getirmek isterim. Özilhan, 15 Kasım 2011'de Hürriyet gazetesinde Vahap Munyar'ın köşesinde 1984 yılında kahvehanelerde bira satışının yasak kararına ilişkin "Bir gece ansızın alınan karar, bize 10 yıl kaybettirdi... Şimdi belki de dünyada daha farklı noktalara gelmiş olurduk" şeklinde bir değerlendirmede bulunmuştu.

Kendisiyle sohbetiniz esnasında Türkiye'de "kahvehanelerde alkol satılmaması geleneği" olarak adlandırdığınız uygulamanın 1984 yılına uzanan "kadim" tarihini öğrenme olanağı yakalayabilirsiniz.

Yemekteki bir diğer konuğumuz ise BDP Mardin milletvekili Sayın Erol Dora olacak. Kendisi size Midyat'taki Mor Gabriel Manastırı'nın yaşadığı sıkıntıları anlatır. Siz de kendisini "Hristiyanların ülkedeki haklarının her geçen sürede arttığına" ikna etmeye çalışırsınız. Aynı zamanda Erol Dora'dan BDP'li siyasetçiler üzerindeki baskıları dinleyip, "Kürtler, son birkaç yılda elde ettikleri kadar hakkı daha önce elde etmemişlerdi" sözlerinizin gerekçelerini anlatma olanağı bulursunuz.

Yemeğe davet edeceğim bir diğer konuksa Alevi Kültür Dernekleri Araştırma Koordinatörü Sayın Cahit Korkmaz. Kendisi size "Geçmişteki baskıcı laik sistem göz önünde bulundurulduğunda bugün dini hürriyetlerin gelişiyor olmasında şaşırılacak bir durum olmadığı" şeklindeki gözleminizin ne kadar geçerli olduğunu yeniden gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. "Alevi Bakış Açısıyla Türkiye'de Ayrımcılık" ve "Türkiye'de Alevi Olmak" kitaplarına konu olan araştırmanın koordinatörü olan Korkmaz'dan AKP döneminde Aleviler'e yönelik baskı ve ayrımcılığın ne şekilde arttığını öğrenebilirsiniz.

Yemeğe davet edeceğim bir diğer kişiyse Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Hollanda'nın eski başbakanlarından Balkanende'nin başbakan olarak kamuoyunun önünde Protestan olduğunu açıkça gösterebildiği fakat Başbakan Erdoğan için durumun "daha zor" olduğuna ilişkin değerlendirmenizi kendisiyle paylaşmanızda yarar görüyorum.

Siz de kendisine "dindar nesil yetiştireceğiz" açıklamasını, Adana'da kırmızı çizgilerini sıralarken dile getirdiği "tek din" şartını, Çamlıca'da 15 bin metrekare üzerinde inşa ettireceği dev caminin projesinin nasıl gittiğini ve "çok yakında Şam'a giderek Emevi Camii'nde namaz kılacağız" açıklamasının manasını sorabilirsiniz." (15.12)

H. Alper Durmaz
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.