Konu:Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:83
Tarih:12/04/2020


Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sayın Başkan, Değerli Divan; iyi akşamlar. Hepinize tekrar selam ve saygılarımı sunuyorum.

Şimdi, gecenin bu saatinde maddeyle alakalı... Kanun teklifiyle alakalı uzun zamandır, yaklaşık altı gündür çalışmaya devam ediyoruz. İlk önce bu kanun teklifi ve de maddeyle alakalı bir iki kelimeyle bunu kapatacağım.

Değerli milletvekilleri, değerli vatandaşlarımız; bir kere, dünkü konuşmamda da belirttim, yeterli değil, insanları tatmin etmiyor, adil değil, adaletli değil çünkü bakın, rüşveti alan çıkıyor ancak rüşveti aldığını yazan gazeteci içeride. Yani bu yetersiz, bunu defalarca, yüzlerce, binlerce kez de tekrar etsek -umarım- vatandaşımız anladı ama sizler maalesef anlamıyorsunuz, takdiri yüce millete bıraktım.

Değerli arkadaşlar, özellikle de ben Sayın Divan Başkanımıza ve de AK PARTİ Grup Başkan Vekilimiz Sayın Özlem Zengin aracılığıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sormak istiyorum: Biliyorsunuz, virüs çıktıktan sonra çok sayıda vatandaşımız mağdur oldu Özlem Hanım ve de Hükûmet her şeyi ben bilirim algısıyla biner TL'lik yardım dağıtmaya başladı. Bu yardımlar, bekçilerle ve de görevli olan kişilerle, kişilerin adreslerine kadar imza karşılığı dağıtıldı. Ancak Uşak'tan, Uşak'ın ilçelerinden; Uşak merkezden, Sivaslı'dan, Ulubey'den, Eşme'den, Karahallı'dan, Banaz'dan, tüm ilçelerimizden bana telefonlar geldi, dediler ki: "Vekilim, biz de yardım talep ediyoruz, biz de yardım istiyoruz." Ben de doğal olarak, eğer ilçedeyse ilçe kaymakamlığımıza ve de sosyal hizmetler müdürlüğümüze, gerekli yerlere yönlendirme yaptım. Ama hiç kimseyle muhatap olamadılar, kimseyi bulamadılar, hatta kapıdan bile alınmadılar. Ben buradan tüm vatandaşlarımızın merak ettiği bir konuyu sizlere sormak istiyorum: Sayın Grup Başkan Vekili, bu ilk etapta açıklanan kişi başı biner TL'lik yardımı hangi kriterlere göre, şu, şu, şu şekilde bu kişilere dağıtıyoruz; biner TL'yi bekçiyle birlikte, görevli postacıyla birlikte gönderiyoruz ve de teslim ediyoruz? Vatandaşımız bunu bilmek istiyor. Bakın, açık ve net soruyorum. Eğer bir kişinin geliri şu kadarsa veya değilse... Hangi kriterlere göre, bunu bilmek istiyor. Burada sizden, sosyal medyada, Bakanlığın sayfasında, televizyonlarda veya gazetelerde "Şu kriterleri bu şekilde olan ailelere biner TL veriliyor." diye kesinlikle bir açıklama bekliyoruz. Çünkü insanlar gerçekten bilmiyorlar. Bilmedikleri için de ben dâhil birçok vekil arkadaşımıza, belki AK PARTİ'li vekil arkadaşlarımıza da soruyorlar. Onun için net bir açıklama istiyoruz. Bu birinciydi.

Şimdi, ikinci paket geliyor aynı şekilde ve de üçüncünün de geleceğini biliyoruz. Yani, sonuçta, dağıtılacak olan her yardımı hangi kriterlere göre, hangi kişilerin, hangi ailelerin alma hakları olduğunu net bir şekilde vatandaşımız sizden, Bakanlıktan öğrenmek istiyor. Bunun en azından Bakanlığın sayfasında yayınlanmasını ben talep ediyorum.

Diğer bir taraftan, küçük esnafımıza, biliyorsunuz, Halk Bankası tarafından 25 bin TL kredi verileceği söylendi. Birçok esnafımız bana döndü ve ben de doğal olarak Halk Bankasına yönlendirdim. Ancak inanın, değil 25 bin TL'lik kredi çekmeyi, deveye hendek atlatmaktan bile daha zor kredi müracaatını yapmak. Yani müracaat eden, edebilen belki -örnek veriyorum- o ilde bu sıfatta, bu sınıfta bin esnaf varsa belki 10'u geçebildi bu müracaatı, alabildi veya alamadı. Burada da vatandaşımızın ve esnafımızın ciddi derecede zorluklarla karşı karşıya olduğunun altını çiziyorum. Gerçekten zor günlerden geçen, özellikle de sizlerin verdiği bir kararla -kapatılması gerekiyordu, doğru- iş yerleri kapatılan bu esnafımızın en azından bu krediye ulaşmasını veya bu krediye ulaşamasa bile ödeyecek oldukları SGK primlerinin ödenmesini ve kendilerinin de en azından bir asgari ücretle desteklenip bu zor sürecin atlatılması gerektiğinin ve bu desteğin verilmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Sayın Bakandan ve sizden Özlem Hanım, özellikle bu kriterin, bu verilen desteklerin kriterinin açıklanmasını talep ediyorum.

Hepinize teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)