Konu:Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:82
Tarih:11/04/2020


Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sayın Başkan, değerli çalışma arkadaşlarımız; hepinizi saygıyla selamlıyorum. 207 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 21'inci maddesiyle ilgili söz almış bulunmaktayım. Buradan hepinizi tekrar selamlıyorum.

Ben sözlerime şu şekilde başlamak istiyorum ve özellikle AK PARTİ ve tüm grup başkan vekillerine ve de tüm milletvekillerimize seslenmek istiyorum: Vicdan, sadece vicdan.

Bir kere, bu düzenleme yetersiz, eşitsiz, adaletsiz. Yandaşı kapsıyor, vatandaşın tamamını kapsamıyor. Rüşvet alan çıkabiliyor; gazeteci doğruları yazdığı için, eleştirdiği için maalesef çıkamıyor. Onun için bu düzenlemenin yetersiz olduğunun altını tekrar çiziyorum. Ve de sizlerin vicdanına soruyorum: Vicdanınız rahat mı?

Diğer bir taraftan, dün akşam hepimiz buradaydık, saat 22.00 sularında Sayın Başkanımız ara verdi ve de bir anda anladık ki 30 büyükşehrimizde ve de Zonguldak ilimizde sokağa çıkma yasağı geldi. Bakın, ben, yirmi küsur sene ülke dışında yaşayan bir kişi olarak şunu söylüyorum: Eğer siz vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirecekseniz, bunu en azından kırk sekiz saat önce bildireceksiniz. Biraz önce bir konuşmacı arkadaşım konuşurken evlerinde iki günlük erzakının olmadığından bahsetti, AK PARTİ Grubundaki bazı milletvekilleri "Öyle şey mi olur?" dedi.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, İstanbul'da, Ankara'da günlük alışveriş eden birçok vatandaş var, onun için erzak stoku yok. Siz yasağın başlamasına iki saat önce bunu açıklarsanız, milleti birbirine sokarsınız, kuyruklara sokarsınız; değil sosyal mesafe, birbirlerine düşürürsünüz, kavga ettirirsiniz. Ve de binlerce insanın bu virüsü dün gece tekrar kaptığından dolayı sizlerin hepinize soruyorum: Vicdanınız rahat mı? Özellikle Sayın Süleyman Soylu'ya soruyoruz: Vicdanınız rahat mı? Çünkü, dün gece, belki -sayısını bilmiyoruz- ama binlerce insanın bu virüsü kaptığı aşikâr.

Diğer bir taraftan -yine aynı şekilde, vicdan- Antalya Büyükşehirde Muratpaşa Belediyesindeki, Eskişehir'de Odunpazarı'ndaki, orada yaşayan vatandaşların, oradaki garibanın yediği aşla, ekmekle ne işiniz var ya? Böyle bir şey mi var? Sizde vicdan yok mu? Oradaki gariban gitmiş, iki ekmek yemiş, iki tas çorba içmiş, nedir sizin derdiniz? Oraya yardım eden vatandaşların neden elini kısıtlıyorsunuz? Sizlere tekrar vicdan diyorum, vicdandan başka bir şey söylemek artık içimden gelmiyor.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Garip gurebanın dostuyuz biz.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Bunun yanında -gerçekten vicdanla alakalı daha konuşmamız gereken çok şey var- şu anda okul servisleri yapılamadığından dolayı evine ekmek parası götüremeyen, çocuklarına -artık, değil elektrik parası, hadi onlar bir şekilde kesilmiyor, ertelendi vesaire- ekmek alamayan, çoluğunun çocuğunun ihtiyacını göremeyen birçok şoför arkadaşımız var, birçok minibüsçümüz var, birçok şehir içi minibüsçümüz var, bunlara da vicdan. Kapat dediğiniz berber kardeşlerimiz, günlük geliri olan, makasıyla tıraşını bitirip onun o anki ücretini alan berber kardeşlerimiz, evine ekmek parası götüremeyen bu insanlar için de vicdan. Aynı şekilde kadın kuaförleri, onlar için de vicdan. Hele o garsonlara, o restoranlarda çalışıp, akşamleyin yevmiyesini alıp evine giden, varsa çoluğu çocuğu için ve de evinin kirasını ödemek için uğraşan o garsonların emeklerine vicdan. Nerede sosyal devlet?

Daha bunun yanında birçok sektör var, tek tek hepsini saymayacağım. O kadar çok ki yaklaşık 380 bin kişi. Peki, bunlar için ne yapıyorsunuz? Hangi birinin SGK'sini karşılıyorsunuz, hangi birinin en azından bir asgari ücretini karşılıyorsunuz? "İşsizlik Fonu'nda 131 milyar para var." deniyor, para kül oldu, uçtu, bitti gitti; yok, yok. Onu da yediniz. Nereye mi yatırdınız? Yollara yatırdınız, tünellere, köprülere yatırdınız.

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - 20 tır 400'e nasıl çıkıyor?

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Ha, tünel, köprü deyince, o tünelleri köprüleri yapan o 5 tane firmadan 1 tanesinin 420 milyonluk borcunu sildiniz. Acaba o beyefendi, bu sizin meşhur bağış kampanyası var ya "Biz Bize Yeteriz." ona ne kadar para yatırdı, sizlerin huzurunda, bütün Türk milletinin huzurunda sormak istiyorum. Cengiz İnşaat, silinen borcundan dolayı ne kadar para yatırdı, ne kadar yardım etti?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

CAHİT ÖZKAN (Denizli) - Senin 20 tır nasıl 400 tır oldu?

BAŞKAN - Sayın Yalım, tamamlayın sözlerinizi.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sonuç itibarıyla ben sizlere tüm vatandaşlarımız adına, geliri olan olmayan, ekmek yiyen yiyemeyen, aşevlerinden 2 tas çorba içen tüm vatandaşlarımız adına, evine ekmek götüremeyen tüm vatandaşlarımız adına vicdan, vicdan, vicdan diyorum. Umarım bir şeyler anlayabilmişsinizdir.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)