Konu:Corona virüsün ekonomiye etkilerine ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:72
Tarih:24/03/2020


Corona virüsün ekonomiye etkilerine ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sayın Başkan, Değerli Divan, çok değerli çalışma arkadaşlarımız ve bizi izleyen tüm vatandaşlarımız; hepinize en içten duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İnşallah virüssüz, hastalıksız günler geçirmek dileğiyle, başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, verdikleri emeklerden dolayı hepsini tebrik ediyorum.

Değerli arkadaşlar, bu illetin, hepimizin, hep birlikte mücadele edeceği, başta Parlamento olmak üzere tüm Kabinenin, değerli bakanlarımızın ve belediye başkanlarımızın, valilerimizin yani tüm vatandaşlarımızla birlikte, hep birlikte aşacak olduğumuz bir sorun olduğunun altını çiziyorum. Onun için, burada yapacak olduğum konuşma da kesinlikle muhalefet değil sadece vatandaşlarımızın lehine, bu süreci en iyi şekilde atlatmak adına gerekli olan desteklerimizle alakalı bir konuşma olacaktır.

İlk önce, iki gündür çok sayıda şoför kardeşimiz -Bulgaristan tarafında yaklaşık 60 kilometre, Türkiye tarafında 10 kilometre kuyruklar oluştu- kumanyaları bittiğinden dolayı bize ulaştı. Ben dün gece Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan Bey'i aradım; kendisi yaklaşık binin üzerinde kişiye yapmış olduğu kumanya desteğiyle geçici bir süre bu sorunu çözdü. Buradan özellikle Edirne Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli vatandaşlarımız, değerli milletvekili arkadaşlarımız; biliyorsunuz geçen hafta, özellikle bizden önce bu illet virüsün sardığı ülkelerin başında olan Fransa'da Cumhurbaşkanının yapmış olduğu bir konuşmayla size bir iki örnek vereceğim. Ben, Sayın Cumhurbaşkanının, İçişleri Bakanının, Maliye Bakanının ve Sağlık Bakanının bu konuyla ilgili gerekli adımları atmasıyla alakalı buradan bu konuşmayı da örnek almalarını özellikle rica ediyorum.

Biliyorsunuz İşsizlik Fonu'nda yaklaşık 131 milyar TL'miz olduğu Sayın Hükûmet tarafından açıklandı. Umarım bu para yerindedir çünkü artık bu paranın bugünlerde kullanılması gerektiğinin altını çiziyorum.

Sayın Emmanuel Macron bu illetle savaş için -bir savaş ilan edildi, kesinlikle başka bir ülkeyle değil sadece bir virüsle ilgili- bu savaşla alakalı 300 milyar euroluk bir bütçe ayrıldığını açıkladı. Biliyorsunuz tabii ki ilk önce sağlık ancak sağlık, bu virüsle gelecek gidecek; sağlık çalışanlarımızla birlikte kesinlikle elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ancak akabinde, bu virüs süresince kapatılan iş yerlerimizin ve bu iş yerlerinde çalışan vatandaşlarımızın sorunları var. Bu sebepten dolayı, Sayın Macron -biraz önce dediğimiz gibi- şöyle bir açıklama yaptı: 300 milyar euro tutarında bir bütçe ayrılmıştır. Hiçbir şirket bu süreçte iflas vermeyecek, halkın temel ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu süreçte askerler hastaları nakletmekle görevli olacak. Bütün şirketlerin zararı ödenip işten çıkarma olmayacak, çalışanların sigorta ve işsizlik parası ödenecek. Halkın sabun, jel ve deterjan gibi bütün ihtiyaçları bedava karşılanacak. Bu süreçte bütün oteller ve taksiler gerekli destekleri ücretsiz verecekler ve bu, devlet tarafından karşılanacak. Buna benzer daha çok sayıda...

Ancak ben bugün Halk Bankasının esnaflarımıza 25 bin artı 25 bin, 50 bin TL'lik kredi verdiğini gözlemledim. Tabii ki bu faydalı, kötü değil ancak vatandaşımızı ve esnafımızı daha fazla borçlandırmayalım, borçlandırmaktan öte, yapılması gerekenleri anlatalım.

Bakın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle neler açıklandı, hangi sektörler kapatıldı? Kısacası ben, ilk önce bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Bakın, değerli milletvekillerimiz, değerli vatandaşlarımız; oteller, restoranlar, kafeler, tiyatrolar, sinemalar, erkek berberleri, kadın kuaförleri, hamamlar, güzellik salonları, eğlence mekânları, düğün salonları, toplantı salonları, ulaştırma sektörü, hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı, kara taşımacılığı, ulaştırmadaki tüm sektörler, seyahat acenteleri hatta çiçek üreten çiçek sektörleri kapatıldı, bugün haberlere de düştü biliyorsunuz. Onun için, nasıl Kanada 83 milyar dolar ayırdıysa, Fransa 300 milyar euro ayırdıysa bir an önce bu 131 milyar TL'lik bütçemizle bu gerekenleri yapmamız gerekiyor; ben, Sayın Cumhurbaşkanından...

Bu sektörlerde çalışan işçilerimiz belli, sicilleri belli, esnaf kayıtları belli, tüm o sektörlerde çalışan işçi kardeşlerimizin SGK girişleri belli. Bu sebepten dolayı, bu kayıtlar incelenerek, bu kişilerin batmaması adına, işçilerin ilk önce sigortalarının karşılanması, işçilerin sigortalarının ya dondurulması ya devlet tarafından karşılanması ve de kesinlikle maaşlarının da karşılanması... Çünkü bu vatandaşlar evlerinde yaşamak zorunda, bu vatandaşlar bir şekilde yaşam faaliyetlerini sürdürmek zorunda.

Bunun yanında, biliyorsunuz, birçok sektörde olduğu gibi elektrik, su, doğal gazı da aynı şekilde, bu süreç, bu olağanüstü durum atlatılıncaya kadar, bu virüsün etkisi gidinceye kadar, 4 kişilik bir ailenin ne kadar su, elektrik ve doğal gaz ihtiyacı varsa kesinlikle bizim devletimiz tarafından karşılanmalıdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Peki, diyeceksiniz ki: "Bütün bunları nasıl yapacağız?" Değerli vatandaşlarımız, değerli milletvekili arkadaşlarımız; tekrar söylüyorum, 131 milyarlık bu İşsizlik Fonu'ndaki bütçe eğer yetmez ise bakın size şunu söylüyorum: Yaklaşık 8,5 milyar lira, bir yıllık, bu verilen geçiş garantili otobanlara, köprülere, tünellere ve de hastane ve havaalanlarına ödemeler var; bu ödemeleri sadece bir yıl, sadece bir yıl uzattığımızda, tüm bu sektörün bir aylık ihtiyaçlarını, kiralarını, işçilerinin maaşlarını ve de sigortalarını ödemeye yetecektir. Onun için, bunu bu şekilde çözeceğimiz kanaatindeyim; ben bunun da özellikle altını çiziyorum.

Diğer, son bir konu ise -biliyorsunuz- ceza indirimi. Buradan AK PARTİ'li vekil arkadaşlarımıza sesleniyoruz: Komisyondaki bizim vekil arkadaşlarımız sizlerden bunu da talep ettiler, bekliyorlar; vatandaşımız için acilen bu öneriyi getirin, bir an önce de doğru bir şekilde sonuçlandırmak adına gereken çalışmayı yapalım diyorum, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)