Konu:Ulaştırma sektörünün sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:65
Tarih:05/03/2020


Ulaştırma sektörünün sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sayın Başkan, Değerli Divan, tüm çalışma arkadaşlarım ve bizi izleyen tüm vatandaşlarımız; en içten duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sözlerime başlamadan önce, geçen hafta perşembe gecesi meydana gelen Suriye'deki vahim olayda şehit düşen tüm askerlerimize Allah'tan rahmet ve tüm ailelerine başsağlığı diliyorum. Geçtiğimiz cumartesi günü biz de Uşak Banaz ilçemizde şehidimizi toprağa verdik, tekrar bütün şehit ailelerine sabırlar diliyorum.

Değerli arkadaşlar, bizi izleyen tüm vatandaşlarımız; İran'ın Türkiye'den 3 adet giriş kapısı var. Bunlar, Ağrı'dan Gürbulak, Van'dan Kapıköy, Hakkâri'den Esendere. Bu 3 kapıda nakliyeci arkadaşlarımızın ciddi derecede sorunları var. Ancak bunlar Türkiye sınırına dayandıklarından dolayı gerekli desteği, gerekli müdahaleleri almaktadırlar. Onların -geçimleri- şu anda kalmalarındaki sıkıntılar bir şekilde giderilebiliyor. Ancak en büyük sorun nerede?

Sayın Divan Başkanımız, değerli milletvekilleri; özellikle Sayın Dışişleri Bakanına buradan seslenmek istiyorum: İran'ın çıkışında, Türkmenistan'ın girişinde, Türkmenistan'ın en büyük kapısı Lütfabad kapısıdır. Lütfabad'da şu anda 800 adet tırımız ve 800 şoförümüz maalesef rehin alınmış durumdadır neredeyse. Neden "rehin" diyorum size anlatacağım.

Bunun yanında, yine, İran'ın, Türkmenistan girişinde 2 adet kapısı var, bir tanesi Sarakhs, bir tanesi de Pol kapısı. Lütfabad'da 800, Sarakhs'ta 150, Pol'de ise 50 adet tırımız ve şoförümüz mahsur durumdadır. Biliyorsunuz, corona virüsü sebebiyle İran kapılarını kapattı. Ancak özellikle Lütfabad'da 800 kişinin bulunduğu ortam, tır parkında, tamamen tel örgüyle kapalı, etrafları tamamen kapatılmış bir şekilde, bir açık hapishane konumundadır. Hatta kapılarına asma kilit vurulmuştur ve asma kilidi de maalesef bugün itibarıyla kaynak makineleriyle kaynaklamışlardır hiçbir kimsenin dışarıya girişini ve çıkışını sağlamamak adına. Maalesef buradaki vatandaşlarımız, şoförlerimiz, hem taşıdıkları yüklerin... Hadi bir şekilde mal yerine gelir ama kendilerinin corona virüsünden değil fakat bulundukları ortamdaki ciddi derecede hijyensizlik sebebiyle ve de yiyeceklerin tükenme sebebiyle ya açlıktan veya diğer kapacak oldukları hastalıklardan dolayı da önümüzdeki günlerde ciddi derecede hasta olacaklarını şimdiden görebiliyoruz.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, Lütfabad'ın 3 kilometre yakınında Türk konsolosluğumuz var. Şoför arkadaşlarımız defalarca kendileriyle iletişim kurmalarına rağmen maalesef düne kadar, benim yapmış olduğum basın açıklamasına kadar herhangi bir harekete geçilmedi ama bugün almış olduğumuz iyi bir haberle, konsolosluktan bir ekip gelmiş durumda ve de en azından onlarla ilgilenilmeye başlanmış ancak bu yetmez.

Yapılması gereken şu değerli vatandaşlarımız, değerli milletvekili arkadaşlarımız, özellikle de Ulaştırma Bakanımıza sesleniyorum: Geçen bu tırlarımız, şoförlerimiz, İran'ı transit geçen şoförlerimiz yani İran'da herhangi bir münasebet sağlamış durumda değiller, transit geçip Türkmenistan'a yüklerini boşaltmak amacıyla girenler. Burada yaklaşık on gündür, on beş gündür mahsur durumdalar. On gündür banyo edememiş, yağmur sebebiyle de orada bulunan karaborsacı bakkala ekmek bile gelmediğinden dün yaklaşık yüzlerce şoförümüz aç yatmış durumdadır.

Buradan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na tekrar sesleniyorum: İran bakanlarıyla, özellikle İran Dışişleri Bakanıyla görüşüp transit geçiş yapan şoförlerimizin -Türkmenistan zaten kabul ediyor- Türkmenistan'a geçmeleri sağlanmalı. Türkmenistan'a geçtikten sonra, gerekli işleri bitirdikten sonra, yükünü boşalttıktan sonra da İran üzerinden geri dönmeyecek arkadaşlarımız. Nereden dönecekler? Kazakistan veya Azerbaycan üzerinden, Rusya üzerinden Türkiye'ye dönecekler yani İran'ı kullanmayacaklar. Bu sebepten dolayı da özellikle Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na, bu konuyla alakalı, 1.050 civarında o bölgede bulunan, Lütfabad, Sarakhs ve Pol'de bulunan şoförlerimizin ve araçlarımızın, rehin durumunda tutulan bu araçlarımız ve şoförlerimizin bu durumdan kurtulması adına, bu kötü gidişin bir an önce durdurulması adına gereken adımın bir an önce atılması üzerinde gerekli uyarımı yapıyorum. Özellikle de hem Sayın Dışişleri Bakanını hem de Ulaştırma Bakanını buradan uyarıyorum.

Değerli vatandaşlarımız -biliyorsunuz- ben diğer konuya gelmeden önce, oradan bir iki tane görüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum. Oradan gelen şoför arkadaşlarımızın göndermiş olduğu görüntüler. Gerçekten herhangi bir hijyen ortamı yok. Buradan durumlarının vahim olduğunu özellikle de sizlerle paylaşmak istiyorum değerli milletvekili arkadaşlarımız.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Sayın Başkanım, sizden bir dakika daha süre istiyorum.

BAŞKAN - Tamamlayın sözlerinizi.

Buyurun.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Diğer bir konuysa: Biraz önce söylediğim gibi, geçen cumartesi Banaz ilçemizde, Büyükoturak köyümüzde şehidimizi maalesef toprağa verdik.

Değerli çalışma arkadaşlarım, Suriye'de veya Libya'da, dünyanın neresinde olursa olsun, ama şu anda Suriye'de ve Libya'da olan askerlerimizin hepsi hepimizin çocukları, hepsi bizim oğullarımız, hepsi bizim arkadaşlarımız, hepsi bizim gençlerimiz. Orada onların saçlarının kılına bile zarar gelmesi hepimizin yüreğini dağlıyor. Onun için ben diyorum ki: Gelin bu taşın altına elimizi hep birlikte koyalım, oradaki hava desteği olmadan, komando arkadaşlarımız, bordo bereliler ne kadar profesyonel olursa olsun, maalesef yeni şehitlerle karşı karşıya geleceğimizi de gözlemlemekteyiz. Onun için buradan Sayın Millî Savunma Bakanına, Sayın Cumhurbaşkanına tekrar sesleniyorum: Biliyorsunuz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aynen şöyle dedi: "İstikbal göklerdedir." Biz hava sahamızdan kontrol edebilecek olduğumuz belirli bir bölgeye askerlerimizi çekelim, F-16'larımızla onları koruyalım ve de bir daha şehit gelmesin diyorum.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)