Konu:2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin Maddeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:37
Tarih:18/12/2019


2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin Maddeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Sayın Bakan, yıl 2002, vatandaşın borcu 6,5 milyar lira; yıl 2019, vatandaşın borcu 520 milyar lira. Bütçenin en büyük gelir kaynağı vatandaşın borcu bu.

Bugün Kocaeli'nin Derince ilçesinde 54 yaşında bir vatandaşımız doğal gaz borusuna kendini asarak intihar etmiştir. Son bir ayda Kocaeli'deki 10'uncu intihardır. Bir çocuk babası ve emekli olan Binnet Simit bankalara olan borçları nedeniyle intihar ettiğini bıraktığı nota yazıyor ve bu notta da bankalara olan borçlarını sıralamaktadır.

Yıllardır uygulamış olduğunuz ekonomik politikalar vatandaşlarımızı canından bezdirmiştir. Defalarca sermayeye borç yapılandırması yaptınız ve sonuç hep olumsuz olmuştur. Vatandaşa nefes aldıracak kredi kartı, tüketici kredisi gibi borçların yapılandırılmasını düşünüyor musunuz? Borç yükü altında ezilen vatandaşlarımız için çözüm üretilmezse bilin ki bundan sonra her gün yeni intiharları konuşacağız.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)