Konu:2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:36
Tarih:17/12/2019


2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA İSMAİL KAYA (Osmaniye) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin sekizinci turunda Savunma Sanayii Başkanlığı bütçesi üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Grubumuz adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Gazi Meclisimizi ve ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Savunma Sanayii Başkanlığı, ordumuzun ve diğer güvenlik birimlerimizin silah, teçhizat ve benzeri ihtiyaçlarını yerli ve millî imkânlarla karşılamak için, modernizasyon ve teknolojilerini geliştirmek için çalışmalarını azim ve kararlılıkla devam ettirmektedir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülkemizin bağımsızlığına, bütünlüğüne içeriden ve dışarıdan yöneltilen tehditler olacaktır. Bu tehditlerin bertaraf edilmesine yönelik mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.

Değerli milletvekilleri, Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiliz hükûmetinden 2 adet savaş gemisi almak istemişiz, parasını da peşin ödememize rağmen bu savaş gemileri bize teslim edilmemiş. Daha da acı olanı, parasını peşin ödediğimiz bu savaş gemileri, Birinci Dünya Savaşı'nda bize karşı kullanılmış. Kıbrıs Barış Harekâtında hem kendi silah ve teçhizatımızı etkili bir şekilde kullanamadık hem de o dönem Amerika'nın bize uygulamış olduğu ambargo sayesinde başka bir ülkeden de paramızla dahi silah ve teçhizat satın alamadık. Yine yakın zamanda hepimiz gördük, İsrail'den aldığımız Heron'ları hiçbir zaman etkili bir şekilde kullanamadık; ya istediğimiz yükseklikte uçmadı ya da gerekli görüntüleri bize zamanında iletmedi. Hamdolsun, şimdi kendi İHA ve SİHA'larımızı yaptık, onları kullanıyoruz.

Ülkemiz, onlarca yıl Batı'nın silah ambargolarıyla boğuştu. Gelişmeler neticesinde kendi göbeğini kesmeye karar veren ülkemiz, savunma sanayisinde art arda hamleler yapmaya başladı. Bu kapsamda, 2002 yılında Hükûmetimiz göreve başladığında savunma sanayisinde yüzde 18 düzeyinde olan yerlilik ve millîlik oranı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugün yüzde 70 seviyelerine çıkmış durumdadır. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bu, bağımsızlığımızın göstergesi niteliğindedir.

Çok değerli milletvekilleri, "Bu mesel ile bulur cümle düvel fevz-ü felâh/Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh." Günümüz Türkçesine aktaracak olursak: "Bütün devletler kurtuluş başarısını bu ibretlik sözde bulur, şayet barış istiyorsan savaşa hazır ol." Ülkemiz adına hayati önem taşıyan yerli ve millî projelerimiz art arda tamamlanmaktadır. Türk savunma sanayimiz AK PARTİ dönemlerinde altın çağını yaşamaktadır. Savunma sanayimizin son yıllardaki bu performansı terörle mücadele operasyonlarında da olumlu olarak gözlemlenmektedir. Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Zeytin Dalı Harekâtı'nda ve diğer sınır ötesi operasyonlarda ve en son da, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başarıyla gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekâtı'nda yerli ve millî ürünlerimizi etkili bir şekilde kullandığımız için, çok kısa sürede başarılı operasyonlara imza attık.

Çok değerli milletvekilleri, büyük yatırımlara girişildi, millî silahlar geliştirildi. Size birçok örnek verebilirim ama sadece birinden bahsetmek istiyorum. Ülkemizde, havadan havaya atış yapabilen ilk silahlı insansız hava aracı olan Akıncı SİHA deneme uçuşlarını tamamladı; bu model, taarruz yapabilmektedir. Bu özellikleriyle, savaş uçaklarının yaptığı bir kısım görevleri icra edebilecek; böylelikle, savaş uçaklarının yükünü azaltacaktır. Dünyada bu sınıfta insansız hava aracı geliştiren 3 ülkeden 1'i olmanın gururunu hep birlikte yaşamalıyız. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, diğer siyasi parti gruplarıyla zaman zaman görüş ayrılıkları yaşasak da ülkemizin millî meseleleri ve güvenliği söz konusu olduğunda birlikte hareket edebilmekteyiz; bu sebeple, bizlere destek olan diğer siyasi parti gruplarına da çok teşekkür ediyorum.

Savunma Sanayii Başkanlığımız, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçerek, çok önemli ihracat başarılarına da art arda imza atmaya başladı. Savunma sanayiniz ne kadar güçlüyse ülkeniz de o kadar güçlü olur. Bugün, güçlü lidere ve güçlü orduya sahip, güçlü bir Türkiye var; yurt dışı pazarlarında "dünya devleri" dediğimiz küresel oyuncularla rekabet edebilen, güçlü bir Türkiye var.

Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; bu bütçe yerli ve millî bir bütçedir; bu bütçe terörün başını ezen bir bütçedir; bu bütçe Türkiye'nin, yarınlarına çok daha güçlü bir şekilde ilerleyebileceği bir bütçedir diyerek 2020 yılı bütçemizin ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Gazi Meclisimizi ve ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)