Konu:İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç'un yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü'nün özür dilemediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:3
Birleşim:31
Tarih:12/12/2019


İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç'un yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü'nün özür dilemediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkanım, tek bir cümle söyleyeceğim: Ben Sayın Oluç'un gayretini görüyorum, anlıyorum ama hatiplerin konuşması maalesef tevile müsait değil. Yani ben şunu görüyorum: Grup Başkan Vekili olduğu için gruplarının adına özrü biz anlıyoruz, alıyoruz başımızın üzerine ama hatipleri bizden özür dilemedi, dilemedi yani bu çevrilebilecek bir şey değil. Biz siyasal İslam ne, onu da gayet iyi biliyoruz, kaldı ki bu ülkede bunun zerresi yok.

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Sen her gün bize "Terörist." diyorsun.

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Din sizin tekelinizde mi Özlem Hanım?

BAŞKAN- Lütfen değerli milletvekilleri...

Sayın Kemalbay, lütfen...

Siz devam edin.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkan, yani itham etmek istemiyorum ama bakın, duyuyorum şimdi buradan, gerçekten utanma diye bir şey olmalı yani hakikaten olmalı. Ya, buradan sesleniyorlar şimdi, ben kendilerine hiçbir konuşmamda -ben kelimeleri önemseyen birisiyim- şahsın kendini bizatihi hedef alarak laf atmıyorum. Mesela "Sen teröristsin." dediğim hiç kimse yoktur bu Genel Kurulda, hiç kimse, olamaz. Çok savruk bir laf kullanımı görüyorum, lütfen... Şurada herkes şahittir, hatip bizden özür dilememiştir, o kadar.

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Siz benden özür dileyin.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Grup Başkan Vekili dilemiştir, hatip dilememiştir. Bunu çevirmeye, tevil etmeye, siyasal İslam'a bağlamaya gerek yok. Lâmı cimi yok, bize hakaret etti, Grup Başkan Vekili özür diledi ama vekili özür dilemedi Sayın Başkan.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN- Tamamlayın Sayın Zengin.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Tamam böyle bitsin ve artık laf atmayı bıraksınlar, yeter artık! Laf atmasınlar artık. Olamaz böyle bir şey yani.

Teşekkür ediyorum.