Konu:3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne, otoban ve köprü geçişlerinde uygulanacak olan dinamik fiyatlandırma sistemine, muhasebeciler ile mali müşavirlerin PTT aracılığıyla mükellefleri olmasa dahi iadeli taahhütlü mektup gönderebilmesi yolunun açılması ve prim eksikliği olan vatandaşlara geriye dönük borçlanma imkânı tanınarak emekli olma hakkının verilmesi gerektiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:3
Birleşim:25
Tarih:03/12/2019


3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne, otoban ve köprü geçişlerinde uygulanacak olan dinamik fiyatlandırma sistemine, muhasebeciler ile mali müşavirlerin PTT aracılığıyla mükellefleri olmasa dahi iadeli taahhütlü mektup gönderebilmesi yolunun açılması ve prim eksikliği olan vatandaşlara geriye dönük borçlanma imkânı tanınarak emekli olma hakkının verilmesi gerektiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Tüm engellilerimizin önlerinde engel kalmaması dileğiyle Dünya Engelliler Günü'nü kutluyorum.

Ulaştırma Bakanının dikkatine: Otoban ve köprü geçişlerinde yeni bir sistem geliyor, adı "dinamik sistem." Maalesef bu geçiş sistemi, yoğun zamanlarda fiyatın yüksek, yoğunluğun az olduğu zamanlarda fiyatın düşük olduğu bir sistemdir; bu, bir fırsatçılıktır. Onun için Sayın Ulaştırma Bakanından milletimizin haklarının korunmasını, milletimizin verdiği paraların doğru değerlendirmesini özellikle talep ediyorum.

Sayın Ulaştırma Bakanına bir konu daha: Daha önceleri yurt dışında yaşayanların birinci derece akrabaları ya da muhasebeciler ve mali müşavirler, mükellefleri olmasa dahi, onlar adına PTT'den iadeli, taahhütlü mektup gönderebiliyorlardı. Şu anda postanelerde, maalesef bu işlem yapılamıyor şahsın kendisi olmadığından dolayı. Ulaştırma Bakanının bu sorunu da bir an önce çözmesini talep ediyorum.

Bir sorum da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına: Sigortası eksik olup geriye dönük sigortası olup da günü yetmeyen vatandaşlarımıza da borçlanarak sigortalarını tamamlama şansı verilip emekli olma haklarının onlara da verilmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Çok teşekkür ederim Sayın Başkan.