Konu:Ülkemizde Zeytin Ve Zeytinyağı Üreticileri İle Sektörün Sorunlarına İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:35
Tarih:06/12/2012


ÜLKEMİZDE ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ İLE SEKTÖRÜN SORUNLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Abdi İpekçi Parkı'nda Sayın Başbakanla görüşmek için randevu bekleyen, atama bekleyen öğretmen adaylarına verdiğim sözü tutuyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden onları selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, önceki konuşmacının bahsettiği gibi, zeytin, zeytinyağı ve üreticisi sorunlar içerisinde. Türkiye, sıvı yağı ithalatına yılda 3 milyar dolar para veren, kaynak harcayan bir ülke. 168 milyon zeytin ağacı olan, bu yıl 200 bin ton zeytinyağı üretilmesi beklenilen bir ülkede kişi başına 2 litre zeytinyağı harcanmakta. Zeytinyağı fiyatları her geçen yıl geriye gitmekte, maliyetler artmakta ve zeytin üreticisi ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Tarım Bakanlığının bürokratları da siyasetçiler gibi on yıl öncesi tarihleri vermekte, on yıl öncesiyle kıyaslamaktalar ve doğruyu söylememekteler. On yıl önce 1,35 lira olan mazot, bugün 4,20 lira. On yıl önce 1 litre zeytinyağına verilen destek 40 cent, bugün 50 kuruş. On yıl öncesiyle bugünü karşılaştırmak mümkün değil, bütün veriler hep daha düştü. On yıl önce 6,35 liradan satılan zeytinyağı, bugün 4,30 liraya satılıyor.

Ülkenin bu zeytin gibi büyük kaynağının iç piyasada tüketilmesi adına bir gayretin, çabanın olması gerekiyor. Marmara'da, Bursa'da, Erdek'te, Ezine'de, Ayvacık'ta, Edremit'te, Burhaniye'de, Gömeç'te, Ayvalık'ta, Aydın'da, Mersin'de, Antep'te, bütün bu bölgelerdeki insanların hayat kaynağı olan bu zeytinin ve zeytinyağının mutlak surette kendi kaderine terk edilmemesi gerekmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde 2,5 avroya satılırken kilosu, üreticiye 1 avro destek verilmektedir.

Değerli milletvekilleri, bilinmeyen bir gerçek var. Fındıkta yağa değil fındığa destek veriyoruz, ayçiçeğinde yağına değil tanesine destek veriyoruz, zeytinde ise sadece yağına destek veriyoruz. Üreticinin talebi şu: "Bize, yağa destek değil taneye destek verin çünkü tanede olursa bu para bize gelecek. Yağı satıyoruz, desteklemeyi tüccar alıyor, bizim elimize bir şey geçmiyor." demektedirler.

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün ithalatı konusunda sıkıntılar var. Suriye, savaş sebebiyle İspanya ve İtalya'ya zeytinyağı satamamakta, Türkiye'ye kaçak yoldan Suriye'den zeytinyağı girmekte. Ucuz olarak Türkiye'ye sokulan bu zeytinyağı, müstahsil belgesi de alarak devletten destek almakta, 20 tonluk tankerlerle Anadolu'ya dağılıp ucuz fiyatlarla satıldığında yerli üretimin karşısında rekabet ederek üreticiyi zor duruma sokmaktadır. 1 kilo zeytinyağının maliyeti 6,35 liradır ancak piyasada bugün, 4,35-4,70 lira arasında zeytinyağı satılmaktadır, üretici zarar etmektedir.

Zeytin ağaçları her yıl, zeytin sektörü her yıl el değiştirmekte. Bu konuyla alakası olmayan insanlar, 10 bin - 20 bin ağaç zeytinler alıp daha sonra buna bakamadıkları için millî servetimiz zarar görmektedir. İlaçlamadan tutun gübrelemeye kadar bunların bakımları yapılamamaktadır.

Bu mübarek bitkinin değerlendirilmesi, üreticinin mağduriyetlerinin giderilmesi için Hükûmeti duyarlı, dikkatli olmaya, Tarım Bakanını bu konuda üzerine düşen görevleri yapmaya davet ediyorum. Buradan bütün zeytin ve zeytin üreticilerinin hasat yılını kutluyor, bereketli geçmesini diliyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar) 

BAŞKAN -  Teşekkür ediyorum.