Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:6
Tarih:15/10/2019


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

CHP GRUBU ADINA ALİ ŞEKER (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; HDP'nin El Kaide'nin, IŞİD'in yaptığı eylemlerle ilgili verdiği araştırma önergesi üzerine konuşuyorum.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Kendi kankaları zaten, vallahi, IŞİD kendi kankaları.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Şimdi, bu konuda, IŞİD'in kimin kankası olduğunu... IŞİD'i anlatırken İçişleri Bakanının lakayt bir şekilde gülerken anlatması "Bundan korkulacak bir şey yok." demesi Türkiye adına bir utançtır. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Ciddiye almadık.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Ve IŞİD bu ülkede en büyük katliamı yapan, vahşi, insanları boğazlayacak bir örgüttür. Bu Meclise gelse yüzde 99'unu katledecek, barbar, boğaz kesen bir örgüttür.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Doğru, doğru.

YAŞAR KIRKPINAR (İzmir) - Doğru.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Ve bunları destekleyen ve bunların, koridor açıp Türkiye'den bütün IŞİD militanlarının geçişini sağlayan da Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - O yanlış, deminki doğruydu, bu yanlış.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Bunu anlatan kimler biliyor musunuz? Bunu anlatan Ebu Ubeyde, İlyas Aydın; bu örgütün kurucularından, Türkiye temsilcilerinden. O tutukluydu ve şu anda cezaevinde değil. Nerede biliyor musunuz?

YAŞAR KIRKPINAR (İzmir) - Siz daha iyi bilirsiniz.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Kuzey Suriye'deydi ve orada da en son anılan iddialara göre, oradaki en son IŞİD pınarı diye...

YAŞAR KIRKPINAR (İzmir) - Barış Pınarı...

ALİ ŞEKER (Devamla) - Şu anda yaptığınız, "Barış Pınarı" dediğiniz şeyde o IŞİD'li militanlar hapishanelerden çıktı ve dünyaya yayılıyorlar.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - PYD kaçırdı, PYD.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Ve o kişi şu anda serbest.

YAŞAR KIRKPINAR (İzmir) - Barış Pınarı'nı kim yapıyor?

ALİ ŞEKER (Devamla) - Ve bu konuda siz artık Türkiye'de kimin millî olup olmadığına karar verdiğiniz gibi Suriye'deki çeteleri topladınız ve bunları da "Suriye millî ordusu" diye Türkiye Cumhuriyeti devletinin ordusuna muhatap ettiniz. Bu da Türkiye adına bir utançtır, bu da sizin döneminizde yaşandı. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

YAŞAR KIRKPINAR (İzmir) - Barış Pınarı'nı kim yapıyor?

ALİ ŞEKER (Devamla) - Ayşenur İnci diye bir kişi Habur'da teslim oldu 15 Aralık 2018'de ve 1,5 milyon TL ödül vardı bu IŞİD militanına. Ne oldu biliyor musunuz? Bu kişi serbest bırakıldı adli kontrol şartıyla. Bir kişiye IŞİD'den dolayı 1,5 milyon TL ödül koyuyorsunuz ve bu kişiyi bırakıyorsunuz. Ne kadar ciddi bir devlet yönettiğiniz, ne kadar ciddi bir iş yaptığınız da ortada. Baki Yiğit 2003 yılında İstanbul'da sinagogların bombalanması eylemini organize eden ve müebbet hapse mahkûm olan birisi. El Kaide'ci bu kişi Esad'a karşı savaşırken orada öldü. Burada tutukluydu, cezaevinden yok oldu, orada öldü.

Ezidi bir kızımız orada 14 yaşında kaçırılıyor, burada Keçiören'de senelerce IŞİD emirinin yanında, onun ikinci eşi olarak maalesef burada çocuk doğuruyor. Ve bu kişiyi kim kurtarıyor? Kardeşi kurtarıyor, erkek kardeşi kurtarıyor. Ve o kişiyle ilgili dava açıldı mı? Ortada bir şey yok.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun, tamamlayın Sayın Şeker.

ALİ ŞEKER (Devamla) - Şimdi, bu kadar üst üste, bu Selefi bir örgütün, Türkiye'nin yüzde 99'unu katledecek bir örgütün artık Türkiye'den destek görmemesi gerekiyor. Oradan, İdlib'den gelen militanların Türkiye'nin güdümünde o bölgeye yerleştirilmemesi gerekiyor. Eğer bu bölgeye bir barış gelecekse bu barışı Türkiye'de yaşayanlar olarak, bölgede yaşayanlar olarak biz kurmalıyız. Amerikalıların barışı kendilerine hayreder, Rusların barışı kendilerine hayreder; Türkiye'de, bu bölgede yaşayanların barışı bir arada kurulursa bu bölgede yaşayanlara hayrolur. Bunun için de öncelikle komşularımızla birbirimizi yemek yerine oturup "Barışı nasıl inşa edebiliriz?" diye Meclisin buna kafa yorması gerekiyor. Bu Meclisin görevi bölgeyi daha da büyük bir kan gölüne çevirmek değil, bölgede barışı sağlamak ve bunu sağlamak için oturup konuşmak. Bu bölgede biz Suriye'yle niye savaş alanında karşı karşıya geliyoruz, niye masada karşı karşıya oturamadık? Bunun bir hesabını vermek lazım. Bu ülkeye, bu bölgeye bir an önce, hep beraber barışı getirmek, IŞİD belasını da artık himayeden çıkartmak gerekiyor.

Saygılar sunuyorum.

Teşekkür ederim. (CHP ve HDP sıralarından alkışlar)