Konu:Şanlıurfa ilinde muhtarlık hizmet binalarının elektrik aboneliği sorununa ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:97
Tarih:03/07/2019


Şanlıurfa ilinde muhtarlık hizmet binalarının elektrik aboneliği sorununa ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Değerli Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla hürmetle selamlıyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; muhtarlık hizmetleri binalarının elektriklerinin abonelik sorununu dile getirmek üzere gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Memleketim olan Şanlıurfa ilinde Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK PARTİ kazanmış durumda. Ancak Şanlıurfa ili Büyükşehir Belediyesiyle ilgili yani Büyükşehir Belediyesi eliyle Şanlıurfa'daki muhtarlar mağdur edilmektedir. Şanlıurfa'daki muhtarlık binalarının bir kısmını belediye yapmıştır; bu hizmetlerinden dolayı da ben teşekkür ediyorum. Ancak Büyükşehir Belediyesi muhtarlara -bazı muhtarlarına, tamamına değil- yaptıkları bu binaların elektrik ve su aboneliğini belediye yapmadığı için ve bu binalarda su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle muhtarlar, vatandaşımıza kamu hizmeti verememektedir. 91 merkez mahallenin muhtarlığında elektrik ve su aboneliği yapılmadığı için elektrik idaresi şunu söylüyor: "Ya bu aboneliği üstünüze alın veyahut da elektriklerinizi keseceğiz."

Değerli arkadaşlar, burada bulunan arkadaşlarımızdan aşağı yukarı herkesin kendi adına, eşi veya çocukları adına bir su aboneliği ve elektrik aboneliği vardır. Abonelik yapmanız için sizin ya tapunuzu götürmeniz lazım veyahut da kira sözleşmesini götürmeniz lazım. Bu muhtarlık binalarının da tapusu belediyeye ait olduğu için, belediyeler yaptığı için, burada elektrik idareleri ve su idaresi aboneliği yapmadığı gibi vatandaş, muhtar orada mağdur durumda ve hizmeti vatandaşa verememekte. Bu anlamda, muhtarlar bize dert yanmakta, abone olanların da gelen elektrik faturaları 400 ile 900 TL arası olduğu için, muhtarlar bu parayı da ödeyemedikleri için bazı muhtarlarımızın elektrikleri de kesilmiş durumda Şanlıurfa'da.

Değerli arkadaşlar, muhtarlar kamu görevlisidir yani devlet memurudur ve kamu görevlisi olmaları nedeniyle hem adli hem idari anlamda çok görevleri vardır. Peki, kamu görevlileri bulundukları yerlerle ilgili olarak, orada kendisi elektrik parasını ödüyor mu? Mesela bizler de kamu görevlisiyiz; muhtarlar seçimle geldi, biz de seçimle geldik. Biz, oturduğumuz makamlarımızın, bürolarımızın kirasını ödüyor muyuz? Yok. Elektrik parasını ödüyor muyuz? Yok. Su parasını ödüyor muyuz? Yok. Kullandığımız cep telefonlarının faturaları için 2 maaşımız kadar bir ödenek, devlet tarafından ayrılıyor mu? Ayrılıyor. Peki, aynı imkânı, aynı fırsatı muhtarlara niçin ayırmıyoruz? Muhtarlar kamu görevlisi mi? Kamu görevlisi. Seçimle geliyor mu? Seçimle geliyor. Kullandıkları makamları, o büroları kendi işleri için mi kullanıyor? Yok, kamu hizmeti için kullanıyor. Kamu hizmetinde kullanıldığı için o binaların elektrik ve su paralarının da devlet tarafından ödenmesi lazım. Hatta bazı muhtarlarımızın elektrikleri kesildiği için, muhtarlık binalarında o elektrik hizmetini ancak jeneratörle alabiliyorlar ve bazılarının da bu elektrik ve su parası yüzünden maaşlarına haciz gelmiş durumda.

Yani burada, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, 91 merkez muhtarlığını mağdur ediyor. Şanlıurfa milletvekillerini aramışlar; bilmiyorum burada var mı yok mu AK PARTİ'den arkadaşlarımız, keşke söz alsa, gelip burada konuşsalar. Milletvekillerini arıyor, valiyi arıyor, kaymakamı arıyor, belediye başkanını arıyor, belediye meclis üyesini arıyor ama 91 mahalle muhtarımız orada mağdur.

Gerçi AK PARTİ Şanlıurfa'da sadece muhtarları mağdur etmiyor, turizmde tanıtım yok. Mesela tarihî yerlerle ilgili, tarihî yerlerin tabelası yok, turistik yerlere gidildiği zaman orada soğuk su içilecek veyahut da beş dakika dinlenilecek bir mekânları yok. Mesela engelli kardeşlerimizin ibadet yapmak için camilere girebilecekleri o rampaları yok. Şehrin bir ucundan girin, diğer ucunda engelli kardeşlerimizin tuvalet ihtiyaçlarını sağlayabilecek mekânları yok; sadece Balıklıgöl'de var, onun dışında hiçbir tarafta yok. Otopark sorunu var, tapu sorunu var, hastanelerde büyük bir yığın var. Çocuk hastanesi, kadın doğum hastanesi...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayalım Sayın Milletvekili.

MAHMUT TANAL (Devamla) - Teşekkür ederim değerli Başkanım.

Mesela uçak biletleri, Türkiye'de en pahalı uçak biletleri Şanlıurfa'da. Neden? Hatta çoğu sefer direkt değil, aktarmalı. Çok öğrenci var Kıbrıs'ta, Kıbrıs'a direkt uçuş yok. Bu anlamda benim sayın Urfalı hemşehrilerimden ricam şu: Şikâyetleri Cumhuriyet Halk Partisine yapıyorsunuz, oyları AK PARTİ'ye veriyorsunuz, ne olur yapmayın bunu, yapmayın. Yine sözcülüğünüzü burada Cumhuriyet Halk Partisi yapıyor, sorunlarınızı yine biz dile getiriyoruz. Yani Şanlıurfalı kardeşlerim, bir sefer yanıldınız, iki sefer... Hastanede sorun var. Mesela eğitim; okullarda öğretmen yok. Uzman doktor yetersizliği var. Şu anda hastanelerin önüne gidin, hastanelerin önünde bekleme yerlerinde dünya kadar insanımız orada bekliyor çünkü kapasite yetersiz.

Bu anlamda hepinize teşekkür ediyorum. Selam ve saygılarımı herkese yolladığım gibi buradan tekrar Şanlıurfalı kardeşlerime de yolluyorum ancak şikâyetleri bize yaparken ne olur oyları da bize verin.

Teşekkür ederim, saygılarımı sunarım. (CHP sıralarından alkışlar)