Konu:Bayram yoğunluğu nedeniyle Bursa ili Mudanya ilçesi sahillerinde yaşanan olumsuzluklar üzerine belediyenin tedbirler aldığına ve Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın konuya ilişkin açıklamalarına, Kuzey Marmara Otoyolu nedeniyle Kocaeli ili Kandıra ilçesinde yaşanan çevre katliamının durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kocaeli Valiliğine seslendiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:89
Tarih:13/06/2019


Bayram yoğunluğu nedeniyle Bursa ili Mudanya ilçesi sahillerinde yaşanan olumsuzluklar üzerine belediyenin tedbirler aldığına ve Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın konuya ilişkin açıklamalarına, Kuzey Marmara Otoyolu nedeniyle Kocaeli ili Kandıra ilçesinde yaşanan çevre katliamının durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kocaeli Valiliğine seslendiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Biraz evvel bir dakikalık konuşmalarda Mudanya Belediyesi ve belediye başkanımızla ilgili hususlar, aslında konu kapanmış olmasına rağmen bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde tekrar gündeme getirildi. Mudanya, hepimizin bildiği gibi, hem tarih anlamında cumhuriyet tarihinin önemli kentlerinden bir tanesi hem de Bursa'nın şirin tatil beldesi de diyebiliriz. Bursalıların nefes aldığı, denizi kullandığı, orada vakit geçirdiği şirin bir kent aslında baktığınız zaman. Mudanya'da bayram yoğunluğu nedeniyle sahillerinde olumsuzluklar yaşanmış, bunun üzerine de belediye birtakım tedbirler almıştı. Bunu tabii Suriyeli mültecilerle direkt ilişkilendiriyorlar ama orada Suriyeli olabilir, Türk olabilir, Bursalı olabilir, Kocaelili olabilir, hiç önemli değil, herkes için geçerli birtakım tedbirler aldırıyor belediye başkanı. Bu tedbirlerin sadece Suriyeli mülteciler kısmı için sosyal medyada da olsa, basında da olsa bir yaygara koparılıyor. Bunun üzerine belediye başkanımız zaten gerekli açıklamaları yapmıştır. İsterseniz belediye başkanının açıklamasını bir özetleyeyim şöyle: Suriyeli mültecilerin sahilde at gezdirip çadır kurmaları, iç çamaşırlarıyla denize girmelerine yönelik şikâyetler üzerine harekete geçmiş, zabıta ekiplerine "Benzer durumlara müdahale edin." talimatı vermiştir. Kendisine yöneltilen eleştirilere, düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren Türkyılmaz "Birlikte yaşam kurallarına uyduktan sonra etnik kökeni, dinî inancı fark etmez, barışın ve kardeşliğin, özgürlüklerin kenti Mudanya'da herkese yer var." diyerek görüşünü özetlemiştir ve Mudanya'da problemin çözüldüğünü düşünüyoruz, burada da tekrarlamanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum.

Yine, Sayın Başkan, bu sefer de Kocaeli'nin şirin bir ilçesi olan Kandıra, Karadeniz'e kıyıları bulunan Kandıra -hem tarihsel birikimi nedeniyle hem de güzel doğasıyla- bugünlerde bir uygulamayla karşı karşıya kaldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Devam edin.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Kuzey Marmara Otoyolu nedeniyle bir taş ocağı açılmaya çalışılmaktadır, hatta çalışmaları başlamıştır. Yaklaşık 2.159 meşe ağacının kesileceği 130 dönümlük bir alanda taş ocağı yapma çalışmaları sürüyor ancak bölgede de çok önemli, iki bin yıllık tarihî mezarlar çıkmıştır, kayalara oyulmuş mezarlar çıkmıştır. Bu taş ocağı niçin gereklidir, bunu iyice konuşmak lazım. Özellikle, Kuzey Marmara Otoyolu ve diğer otoyolları yapan şirketlerle ihaleye girdiği sözleşme şartlarında gösterilen hafriyat ocaklarındaki birim fiyat üzerinden sözleşme yapılmasına rağmen, bunlara bir imkân daha tanınıyor, en yakındaki -talan etseler de fark etmez, doğayı yok etseler de fark etmez- kazanç sağlayacağı noktalardan ÇED raporu olmaksızın, hiçbir kamu zararı gözetilmeksizin taş ocağı yapma, taş çıkarma yetkileri verilmektedir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Devam edin.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) - Bunlardan biri de bugün Kandıra Babaköy'de uygulamaya, hayata geçmiştir.

Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Tarım ve Orman Bakanlığına, Kocaeli Valiliğine sesleniyorum: Bu çevre katliamını durdurmalarını talep ediyorum.

Yine Kocaeli milletvekili arkadaşlarıma da sesleniyorum: Gelin, birlikte bu çevre katliamını durduralım. Nereden taahhüt ettiyse, nereden birim fiyatını verdiyse ve o sözleşme gereği o ihaleyi alırken nereden getireceğini, hangi birim fiyatla getireceğini taahhüt ettiyse oradan taşı almasını sağlayın diyorum.

Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.