Konu:Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:88
Tarih:12/06/2019


Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkanım, çok değerli milletvekilleri; elbette, evladını kaybeden anne babalara, üzüntülerini aynen hissetmek dışında şu an için kalben söyleyebileceğim şey, böyle bir üzüntü karşısında insanın kelimelerinin yetmediği; öyle söyleyeyim yani. İnanın, kafamı toparlarken -6 yaş, 9 yaş, 12 yaş- önce rahmet diliyorum kendilerine; ailelerine sabırlar diliyorum.

Böyle bir olay karşısında ben hiçbir milletvekilimizin de hamaset yapacağını asla düşünmüyorum çünkü evlat acısı bu. Bunun üzerine hamaset yaparsanız Allah "Âmin." deseniz de demeseniz de size karşılığını verir zaten.

Bu olay karşısında, biraz evvel arkadaşlarım konuşmayı hazırlarken de üstünden geçmiştik, şimdi tekrar bir kez daha teyit etme ihtiyacını duydum. Bir defa, devam eden bir yargı süreci var. Bütün tedbirleri alsanız da hukukta kasıt olduğu gibi taksir de vardır, kaza da vardır. Yani siz, tüm tedbirleri almanıza rağmen, hayatın akışı içerisinde meydana gelen olaylar var ama tüm bunlara rağmen, Türkiye'de hukuk düzeni içerisinde devam eden bir yargı süreci var şu anda. Bu yargı süreci içerisinde hangi kademede olursa olsun görevini yerine getirmeyen, ihmal eden birisi varsa yargı zaten bunu ortaya koyacaktır. Yargı bir havale mercisi değildir yani "Yargıya gittik, kurtulduk." diyemeyiz.

AYTUN ÇIRAY (İzmir) - Meclis ne işe yarıyor Hanımefendi? Onu araştırmayacak, bunu araştırmayacak...

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Yargı, bizim en doğruyu bulacağımız yerdir, nihai noktadır. O sebeple, ümit ediyorum ki yargı mercileri bu manada üzerlerine düşen görevi hepsinden daha hassasiyetle takip ederler ve biz de onların takipçisi oluruz Meclis olarak ve nihayetinde de bu konuda eğer varsa hata yapan, cezalarını alırlar, biz de bunun takipçisi oluruz. Yoksa buradan siyaset üretmenin hiçbirimize faydası olmadığı kanaatindeyim. Arkadaşlarımız da gereken şeyleri söylediler.

Ben, tekrar, bütün ailelerin de hassasiyetini, üzüntüsünü bir kez daha paylaşıyorum. Keşke mümkün olsa bunlar hiç ama hiç olmasa.

Teşekkür ederim.