Konu:Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:86
Tarih:30/05/2019


Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekili arkadaşlarıma ve de bizi izleyen tüm vatandaşlarımıza en içten duygularımla saygılarımı sunuyorum.

Değerli arkadaşlar, ilk önce, bu teklifle alakalı, içerisinde bulunan, "birinci köprü" dediğimiz Boğaziçi Köprüsü'nden geçen vatandaşlarımızın mağduriyetinin detayına değineceğim. Çünkü kendileri beni nisan ayı başında ziyaret ettiler ve onların ziyaretinden dolayı da mağduriyetlerini gördüğüm andan itibaren 22 Nisanda bir önerge verdim. Peki, bu neydi? Ruhsatlarında N1 yazan Volkswagen Caddy, Fiat Doblo, Ford Connect, Peugeot Partner, Citroen Berlingo tipi olan araçlar, birinci köprüden geçtiğinden dolayı, maalesef 1.332 TL civarında ceza yedi. Tabii, bir kişinin Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na veya Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na geçip giderken günde 1 defa geçtiğini düşündüğünüzde, tebligattan itibaren altmış gün de geçtiğinde, altmış gün sonra yaklaşık 70, 80, 90 bin lira civarında cezalar yediklerini tespit ettik. Benim kendi şahsi tespitim, 404 kişinin bu cezaya maruz kaldığı. 13 binden başlayıp 20 bin, 49 bin, 70 bin, 78 bin, hatta 91 bin TL'ye kadar ceza yiyen -burada elimde tek tek plakaları ve şahısların isimleri mevcut- vatandaşlarımız var. Bu haksızlığın giderilmesi adına, biraz önce dediğim gibi, 22 Nisanda önergemi verdim ve de Ulaştırma Bakanlığıyla bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra bu, torba yasaya da girdi. Buradan bu vatandaşlarımıza müjdeli haberi veriyoruz: Eğer cezayı ödemişlerse bugünden itibaren altmış gün içerisinde vergi dairelerine cezanın geri alınmasıyla ilgili gerekli başvuruyu yapsınlar veya cezayı ödememişlerse kesinlikle cezayı ödemesinler çünkü cezalardan bugünden itibaren muaf olacaklar.

Şimdi, burada neden bu cezayı yediler, onu da söyleyelim. Maalesef, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne verilen geçiş garantisinden dolayı bu insanların... Küçücük bir araç biraz önce saydığım markalar. Normalde hem küçük etapla 500 kilograma kadar yük taşıyan veya kendi aileleriyle birlikte seyahat etmesine yarayan araç tipleri. Bunların kesinlikle Boğaziçi Köprüsü'nden, birinci köprüden geçmesinde hiçbir sıkıntı yoktur, sakınca yoktur çünkü bu araçların hiçbiri ne 7,5 tonun ne 12 tonun üstündedir, onun için bu araçların geçmesinde sıkıntı yoktur. Peki -dediğim gibi- verilen garantiden dolayı...

Bakın, bu garantiden dolayı birçok vatandaşımızın ödediği vergiler maalesef işletici firmaya peşkeş çekiliyor çünkü yanlış ihaleler yapıldı. Benim deyimimle "Deli Dumrul köprüsü" dediğimiz Osman Gazi Köprüsü'nden -bakın, değerli vatandaşlarımız, değerli milletvekili arkadaşlarımız bunlar teknik konu ama sizlerle bilgi paylaşacağım- bugün bir tırın geçişi 327,65 TL. Sabah gitti, akşam döndü, ne yaptı? 655 TL ödeme yaptı. Zaten ne kazanıyor ki? Sizler var ya sizler, AK PARTİ yönetimi -özellikle Ulaştırma Bakanına söylüyorum- sizler vatandaşın küçük otomobilini sattırıyorsunuz, hatta büyük nakliyecinin, her türlü ihtiyacınız olan mobilyasından yiyeceğinize kadar bütün ihtiyacınızı evinize getiren nakliyecinin, kamyoncunun da kamyonunu sattırıyorsunuz. Köprüden geçip de ödeyemeyen ve de bu cezalar geldikten sonra on dört gün içinde ödeyemediğinden dolayı 10 kat ceza yiyen birçok vatandaşımız sizin yüzünüzden arabasını, tırını satmak zorunda kaldı. Siz milletin ocağına incir ağacı diktiniz bu yüzden. Bunu da açık ve net söylüyorum.

Şimdi, bununla -tekrar söylediğim gibi- yaptığınız bütün anlaşmalarda yandaş firmaları koruduğunuz için 40 bin geçiş garantisi verip bu araçlar geçmediğinden dolayı da 80 milyonun ödediği vergileri bu firmalara peşkeş çektiriyorsunuz. Onun için, yapılacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde de bu ihale şartının düzeltilmesiyle alakalı Sayın Cumhurbaşkanını, Sayın Ulaştırma Bakanını tekrar uyarıyorum, umarım gerekli düzenlemeyi yaparlar diyorum çünkü vatandaşın ödediği verginin her kuruşuna bizlerin burada sahip çıkması gerektiğinin altını çiziyorum. Hayır, sizler sahip çıkmayacaksanız, o zaman göreceksiniz, vatandaş en kısa zamanda size gerekli cevabı verecektir çünkü siz milletin aracını, otomobilini sattırıyorsunuz. Ya, bugün 35 dolar artı KDV, 202 TL geçiş garantisi verilir mi? Bunun yanında "202 TL yüksek." dedim diye sizler bunu otomobilde 102 TL'ye düşürdünüz ama yine kurtarmıyor çünkü insanlar geçemiyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayalım.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Değerli arkadaşlar, bu konunun yani köprüdeki geçişlerin affıyla alakalı düzenlemenin destekleyicisi olduğumuzun ama köprü anlaşmalarının da yanlış olduğunun altını çiziyorum.

Diğer bir taraftan -biraz önce Kütahya Milletvekili arkadaşımız da konuştu- biliyorsunuz, bizim Uşak'ımızın, Kütahya'mızın en önemli su ve hava kaynağımız olan Murat Dağı'mız var. Murat Dağı'mızı, suyumuzu zehirlettirmeyeceğiz. ÇED raporu çıkan Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketine buradan tekrar sesleniyorum: Gelin, bu işten vazgeçin çünkü Uşaklı vatandaşımız, Kütahyalı vatandaşımız suyunu zehirlettirmeyecek, çamlarını kestirtmeyecek. Buradan, Murat Dağı'ndan size altın madeni çıkarttırmayacağız, yaptırmayacağız, oradaki ağaçları kestirtmeyeceğiz ve de vatandaşımızın suyunu zehirlettirmeyeceğiz diyorum.

Ben, kendim, şahsım adına yarın mahkemelerimizde ÇED iptal davasını açacağımın gerekli bilgisini de veriyorum. Buradan duyarlı vatandaşların da ÇED iptal davasını açmasını özellikle talep ediyorum.

Hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)