Konu:Adalet Ve Kalkınma Partisinin Emekli Olabilme Şartlarını Ağırlaştırdığına İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:81
Tarih:22/05/2019


Adalet ve Kalkınma Partisinin emekli olabilme şartlarını ağırlaştırdığına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Adalet ve Kalkınma Partisi emekli olabilmenin şartlarını ağırlaştırmıştır; emeklilik yaş sınırı 65'e çıkarılmış, aylık bağlama oranlarıyla emekli maaşları düşürülmüştür. Emeklilikte yaşa takılanlarla binlerce mağdur yaratılmıştır. Primini ödemiş, hakkını isteyen "Hak ettiğim verilsin." diyen emeklilikte yaşa takılanların sesini iktidar duymazdan gelmektedir.

Ayrıca, BAĞ-KUR prim borçlarından dolayı emekli olamayanlar vardır. Prim borçlarını ödemek için bankalara başvuranlara ağır şartlar ileri sürülmekte, kredi almaları engellenmektedir. Prim ödemek isteyen BAĞ-KUR'lular için kredi temin kolaylığı sağlanmalı, prim borcu nedeniyle işsiz olan, sağlık hizmetinden dahi yararlanamayan BAĞ-KUR'lulara bu destek verilmelidir.

Emeklilikte yaşa takılanların emekli olabilmelerini sağlayacak yasal düzenlemeler de bir an önce Meclisimizden geçirilerek bu konudaki beklentileri karşılanmalıdır. Emekliler geçim sıkıntısı içindedir. Ayrıca, emekli olmayla ilgili getirilen düzenlemelerdeki olumsuzluklar da emeklilerin emekli olmalarının önündeki en büyük engeldir.

Teşekkür ediyorum.