Konu:Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın İYİ PARTİ grup önerisi üzerinde İYİ PARTİ Grubu adına yaptığı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın İYİ PARTİ grup önerisi üzerinde HDP Grubu adına yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:77
Tarih:14/05/2019


Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın İYİ PARTİ grup önerisi üzerinde İYİ PARTİ Grubu adına yaptığı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın İYİ PARTİ grup önerisi üzerinde HDP Grubu adına yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Teşekkür ederim.

Yöntem olarak, yani mikrofonu açıp derdimi anlattıktan sonra söz vermenizi talep etsem çünkü diğer türlü duyamıyoruz birbirimizi, gerçekten bir şey oluyor.

BAŞKAN - Ama işte, tabii, Başkanlıktan söz talep ederken usulen de öyle olması gerekiyor.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - En azından, hani talebimi ifade etmem için mikrofonumuzu açarsanız... Ben bunu talep etmiş olayım, teşekkür edeyim.

Şimdi, korkudan bahsedildi. Madem bugün Türk dilinden, öneminden bahsettik. Korku, hakikaten korkutan bir kelime. Korkuyla siyaset yapmak, Türkiye'de siyaseti hiç bilmemek demektir diye düşünüyorum.

Türk siyasal hayatına baktığımızda, en önemli korkular, herhâlde darbelerdir. Böyle bakıldığı zaman, Türkiye'de insanların korkuyla alakalı, despotlukla alakalı siyaset üretimine müthiş bir refleksi var, müthiş bir tepkisi var. Böyle bakıldığı zaman, AK PARTİ'nin başarısı, Türkiye'de korkuları yenmek üzerinedir. Korku siyaseti çok yapıldı. Ben de bunların mağdurlarından bir tanesiyim.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Türkiye'de korkuyla, hayatlarımız üzerinden anlatılan korkularla çok siyaset yapıldı. Siz yaşadınız, anlattınız; insanlar vuruldu, dövüldü, öldürüldü 80'lerde ama bunu yapanlar, bunu kurgulayanlar başarısız oldu. Biz AK PARTİ olarak hukuktan, demokrasiden yanayız, özgürlükten yanayız ve böyle siyaset yaptığımız için varız, böyle olduğu için 15 Temmuzdan Türkiye geçebildi. O yüzden, lütfen benim sizlerden ricam, sanal korkular yaratmayın. Eğer bir şiddet varsa... Sayın Kılıçdaroğlu'na hep beraber burada, geldiği zaman ne kadar rahatsız olduğumuzu, ben kendim bizzat gittim söyledim. Hiçbirimiz bu ülkede şiddetten yana olamayız. Bir çözüm olamaz bu. Mesele o değil, yani burada hukuken ne yaptığınız... Bizim vereceğimiz cevabın illa sizin kelimelerinizle olması gerekmiyor, illa sizin yöntemlerinizle olması gerekmiyor ama sonuçta ben de partim de arkadaşlarımız da biz, hukuktan, demokrasiden yanayız, hiç kimsenin de... Aramızda kurduğumuz bağın korku üzerinden olmasından haya ederiz, haya ederiz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Bizi sevdiği için, beğendiği için tercih etmesini arzu ederiz.

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Zengin.