Konu:Uşak ilinin sorunları ile YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararına ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:74
Tarih:07/05/2019


Uşak ilinin sorunları ile YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi kararına ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sayın Başkan, teşekkür ederim.

İlk önce görevinizde başarılar diliyorum.

Değerli arkadaşlarımız, yüce Meclisimiz ve de bizi izleyen tüm vatandaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bugün normalde gündem dışı konuşmamda ilimin yani Uşak'ın sorunlarını konuşacaktım ancak dünkü gelişmelerden dolayı konuşmamın büyük bir bölümünü İstanbul'la değiştirdim. Bundan dolayı da özellikle Uşak'ta yaşayan vatandaşlarımızın da... Ben, hem çevre yolunun hem havaalanın hem de Murat Dağı'nın, orada açılmak istenilen altın madeninin ve de tarihe bir türlü kavuşturulamayan Ulubey ilçemizdeki Blaundus Tarihî Kenti'nin, Uşak'taki işsizlerin, EYT'lilerin, 3600'lülerin hepsiyle ilgili, bütün konularla ilgili konuşmak isterdim. Ancak dün olan, YSK'nin açıklamış olduğu haksız karardan dolayı, kazanılmış bir seçimi maalesef tekrar iptale götürdüğünden dolayı, 11 tane hâkimin 7'si yanlı karar verip 4'ü doğru karar verdiğinden dolayı gündemi değiştirdim. Ben burada özellikle o 7 hâkime seslenmek istiyorum: 7 hâkim, siz önümüzdeki zaman içerisinde hem çocuklarınızın hem de bu vatandaşlarımızın yüzlerine bakarken şunu iyi göreceksiniz: Biz ne yaptık, çocuklarımıza ne miras bıraktık diye iyi düşüneceksiniz. Onun için, özellikle bu hâkimlerle alakalı, biraz önce de getirmiş olduğum bu adalet heykelinin artık terazisi, ayarı kaçmıştır ve de gördüğünüz gibi tek taraflı sallanmaktadır. (CHP sıralarından alkışlar) Onun için ben yüce milletimize, Türkiye'de yaşayan tüm 82 milyon milletimize artık adaletin terazisinin kaçtığını bir kez daha göstermek istedim. Onun için bunu da özellikle buraya getirdim. Ve de o hâkimlere, 4 vicdanlı hâkime, 7 vicdansız hâkime de seslenmek istiyorum özellikle de: Ey sayın hâkimler, sizler bu milletin, 16 milyonun hakkını yediniz. Ancak, bu hakkı düzeltecek olan yine İstanbullu vatandaşlarımız. Göreceksiniz, 23 Haziranda 16 milyon İstanbullu seçmen sandığa tekrar gidip gerekeni yapacaklar.

Ama ben buradan bu hâkimlere, özellikle YSK'nin mevcut tüm 11 üyesine bir daha seslenmek istiyorum: Neden sadece Büyükşehri iptal ettiniz? Gelin -hodri meydan- 39 ilçenin tamamında seçime gidelim ama tamamında. (CHP ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar) Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yeni üyelerini belirleyelim hem de 39 belediye başkanını tekrar belirleyelim. Bakın, göreceksiniz, İstanbullu size gereken dersi verecek. Çünkü siz mazlumun hakkını yedirdiniz YSK üyeleri, siz zalime destek verdiniz. Ama İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımız, Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Alevi'siyle, Sünni'siyle bütün İstanbul'da yaşayan, özellikle Anadolu'dan İstanbul'a göç eden tüm vatandaşlarımız 23 Haziranda gereken dersi verecekler, göreceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar)

23 Haziranda, benim emeklilikte yaşa takılan vatandaşım, askerlikte tek tip askerlik isteyen genç kardeşim, 3600'ü -sizler söz verdiniz ama- vermediğiniz için öğretmenlerimiz, polislerimiz, tüm memurlarımız gereken dersi verecekler arkadaşlar. Göreceksiniz, 23 Haziranda Ekrem İmamoğlu'nu çok daha fazla bir farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaklar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ama siz, sadece yaptığınız bu yanlışla, hatayla kalacaksınız, tarihte bununla yüz yüze geleceksiniz.

Bunun yanında, bakın, İstanbul'da o kadar çok değerli vatandaş var ki, vicdanlı vatandaş var ki 23 Haziranda gerekeni yapacak; taksicisiyle, esnafıyla, işçisiyle, patronuyla, işvereniyle, aklınıza gelen İstanbul'da yaşayan tüm vatandaşlarla. Ama göreceksiniz ki 23 Haziran sizi sandığa gömecek tekrar. (CHP sıralarından alkışlar)

Bunun yanında, bakın, vicdanı olan tüm vatandaşlarımızla birlikte özellikle buradan seslenmek istiyorum: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, bizim çok değerli sportmen arkadaşlarımız var, vicdanlı olan sportmen arkadaşlarımız var. Bunlar -İstanbul'da yaşayan Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar, Fenerbahçeliler- 23 Haziranda gerekli dersi size verecek. Göreceksiniz, 23 Haziranda siz Ekrem İmamoğlu'nun en az yüzde 57'yle, yüzde 60'la tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğuna hep birlikte şahit olacaksınız, bunu yaptığınızdan dolayı da pişman olacaksınız diyorum.

Hepinize en içten duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)