Konu:Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a "hoş Geldiniz." Diyerek Sıhhat Temenni Ettiğine, 21 Şubat Malcolm X'i Vefatının 54'üncü Yıl Dönümünde Rahmetle Yâd Ettiğine, Çanakkale İlinde Meydana Gelen Deprem Nedeniyle Vatandaşlara Geçmiş Olsun Dileğinde Bulunduğuna, 5 Askerin Yaralandığı Sakarya Kışlası'nda Meydana Gelen Olayın Takipçisi Olduklarına, Bilişim Teknolojileri Bağımlılığının İncelenmesi İçin Araştırma Komisyonu Kurulacağına İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:56
Tarih:21/02/2019


Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a "Hoş geldiniz." diyerek sıhhat temenni ettiğine, 21 Şubat Malcolm X'i vefatının 54'üncü yıl dönümünde rahmetle yâd ettiğine, Çanakkale ilinde meydana gelen deprem nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunduğuna, 5 askerin yaralandığı Sakarya Kışlası'nda meydana gelen olayın takipçisi olduklarına, bilişim teknolojileri bağımlılığının incelenmesi için araştırma komisyonu kurulacağına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Çok değerli milletvekilleri, ben de Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Güzel bir başlangıç yaptık. Sayın Deniz Baykal yemin ederken çok duygulandığımı ifade etmek isterim. Doğrusu, insanın fikirlerinin şahidi hayatı ve siyaset mücadele isteyen bir süreç, uzun bir siyasi hayat. Azmi için, hakikaten insan, gördüğü zaman çok etkisi altında kalıyor. Ben kendisine hoş geldiniz diyorum yemin etmesiyle birlikte, sıhhat temenni ediyorum.

Arkadaşlarım pek çok konuya değindiler bugüne dair. Ben tekrar etmemek adına bir başka şeyi, belki paralel bir hayatı hatırlatmak istiyorum. Bugün aslında Malcolm X'in vefat yıl dönümü. 40 yaşında, genç bir yaşta hayatını kaybetmiş, kendi hayatını dönüştürürken aslında bir taraftan toplumsal hayatı, problemleri dönüştüren, özgürlük mücadelesi veren önemli bir isim.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Devam edelim.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Çok genç yaşta şehit edilen ve hayatta her şeyden, aslında her tür sıkıntıdan bir başarı çıkarmanın mümkün olduğunu hayatıyla gösteren bir isim. Ben de kendisini buradan rahmetle yâd etmek istedim.

Gerçek soyadı -belki bilenlerimiz var- Little'dır ama daha sonra bir kimlik belirlemek adına ismini de değiştirerek Malcolm "X" soyadını almayı tercih ediyor. Bu manada ismiyle, hayatıyla pek çok insana örneklik teşkil eden bir ismi buradan tekrar rahmetle yâd etmek istiyorum.

Devamında ben de Çanakkale'de olan depremden dolayı, muhakkak ki takipçisi olacağız, geçmiş olsun diyoruz Çanakkaleli kardeşlerimize. Dün burada aslında siz bir araştıralım diye ifade etmiştiniz, ben dün aslında bilgi aldım ama dünkü kargaşa, telaş içerisinde -telaş kelimesi de artık tehlikeli kelime oldu- söyleme imkânım olmadı. Biliyorsunuz Polatlı'da, Topçu ve Füze Okulu Sakarya Kışlası'nda bir patlama olmuştu...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Devam edin.

ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Hemen tamamlıyorum.

Bu patlamayla ilgili olarak 5 yaralı var, bunlardan 2'si uzman çavuş, durumları ağır, diğer asker kardeşlerimizin durumları daha iyi, takip ediyoruz. Bakanlık yetkilileriyle, bakan yardımcısı arkadaşlarımızla görüşerek dün bu bilgiyi aldım ve durum aynen bu minvalde devam ediyor.

Son bir şeyle bağlamak istiyorum. Bugün yine gruplarımızın birlikte ortak çalışmasıyla, gayretiyle Danışma Kurulu önerisiyle bilişim teknolojileri bağımlılığının incelenmesine dair ortak bir araştırma komisyonu kuracağız, Genel Kurulumuzda vekillerimiz oy verdiği takdirde. Bunun da son derece faydalı olduğunu düşünüyorum, bizim için önemli veriler getirecek ve gelecek süreçte gençler açısından bağımlılıkla alakalı, özellikle bilişimle alakalı bu konulardaki yeni bir başlık konusunda daha iyi hazırlık yapabilmek için kamuoyu ve bizler farklı bilgilere sahip olma imkânına sahip olacağız.

Teşekkür ederim.