Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:54
Tarih:19/02/2019


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İYİ PARTİ GRUBU ADINA MUHAMMET NACİ CİNİSLİ (Erzurum) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye'de kadınların siyasette eşit temsilinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla Meclis araştırması açılması önergesi üzerine söz almış bulunuyorum. Genel Kurulumuzu saygıyla selamlarım.

Dün Afrin'de şehit düşen Erzurumlu hemşehrim Uzman Onbaşı Umut Öznütepe kardeşime Allah'tan rahmet, ailesine ve aziz Türk milletine başsağlığı dilerim. Bizleri de mübarek şehitlerimize layık kılmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.

Değerli milletvekilleri, gündemimizdeki önergeyi ilk duyduğumda içimde bir sızı oluştuğunu belirterek sözlerime başlamak isterim. Düşünün ki gerek millî gerekse manevi hassasiyetlerimize rağmen bugün kadınlarımızın siyasette önlerinin açılmasını haklı sebeplerle konu ediyoruz. Peygamber Efendimiz'in kadınların önemi ve hür irade sergilemeleriyle ilgili sözlerine ve millî tarihimizdeki tecrübelere rağmen bu konuda konuşma ihtiyacı hissediliyor.

Tarihimizde Millî Mücadele'mizin büyük aktörü Halide Edib Adıvar var, en çetin siyasi ve savaş şartlarında inisiyatif almış bir abide kadın. Memleketim Erzurum'un millî kahramanları deyince akla ilk iki kadın gelir: Kara Fatma ve Nene Hatun; savaş şartlarında büyük fedakârlıklarla millete öncülük etmişler. Belki de bu ruh yüzünden Erzurum'da ailelerin büyük hanımlarına "paşa" unvanı verilmiştir; erkek dadaştır, kadın paşadır.

Günümüze gelirsek en çetin, zor şartlar altında, çok ağır ve korku salan siyasi ortamımızda ortaya bir cesur kadın çıktı ve kendini tek otorite gören yönetici güce "Yeter." diyerek mensubu olduğum İYİ PARTİ'yi kurdu, siyasetin başaktörlerinden biri oldu. Buradan, millî ruhu layığıyla temsil eden, bir kadın siyasetçi olan Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener Hanımefendi'ye şükranlarımı sunarım.

Değerli milletvekilleri, gerek sosyal hayat gerek iş hayatında gerekse siyasi platformlarda kadınların olmamasını düşünemeyiz. Günümüzde bu alanlardaki yavanlık da kadınlara yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklanıyor. Hayatın her alanında ama özellikle siyasette kaliteyi artıracağını düşündüğümüz rekabeti, zaman zaman rezalete çevirebiliyoruz. Bunun da olmaması için kadınların katılımı şart.

Sözlerimin sonunda, bir vatan hizmeti olarak gördüğüm milletvekilliği görevimi Türkiye Büyük Millet Meclisindeki değerli milletvekili hanımefendilerle birlikte yapmaktan onur duyduğumu belirtirim.

Parlamentomuzda görev yapmış kadın milletvekillerimizden vefat etmiş olanlara Allah'tan rahmet, hayatta bulunanlara esenlikler diliyorum.

Genel Kurulumuzu saygıyla selamlarım. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)