Konu:Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ülkemizin silahlı ve silahsız İHA filosunu güçlendirmek için yapılan çalışmaların devam ettiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:54
Tarih:19/02/2019


Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından ülkemizin silahlı ve silahsız İHA filosunu güçlendirmek için yapılan çalışmaların devam ettiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSMAİL KAYA (Osmaniye) - Teşekkürler Sayın Başkanım.

Savunma Sanayii Başkanlığımız tarafından ülkemizin silahlı ve silahsız İHA filosunu güçlendirmek için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Bunların arasında en gözde çalışmamız yüksek irtifa uzun havada kalış sınıfında Akıncı Taarruzi İHA Projemizdir.

"Akıncı" isimli İHA'mız 40 bin fitte 24 saat havada kalış süresi, 4,5 ton kalkış ağırlığı, 900 kilogramlık mühimmatla donatılabilecek ve 450 kilogramlık dâhilî faydalı yük taşıyabilecek. Kanat açıklığı 20 metre olan, Millî Elektronik Destek Podu, Millî Aktif Elektronik Taramalı Dizi Radarı, Millî Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi'yle donatılacak olan Akıncı'nın, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ tarafından geliştirilen PD220 motoruyla havalanması hedefleniyor.

Dünyada bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden 1'i olmanın gururunu hep birlikte yaşamalıyız diyerek Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.