Konu:Bölgeye de hizmet veren devlet hastanesine sahip Karaman'a neden prematüre, yeni doğan ünitesi ve uzmanının çok görüldüğünü öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:53
Tarih:14/02/2019


Bölgeye de hizmet veren devlet hastanesine sahip Karaman'a neden prematüre, yeni doğan ünitesi ve uzmanının çok görüldüğünü öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSMAİL ATAKAN ÜNVER (Karaman) - Karaman Devlet Hastanesinde kadın doğum polikliniğinde on beş gün öncesine randevu alınamamaktadır. Yine, Karaman'da yeni doğan uzmanı neonatolog ve prematüre yeni doğan ünitesi de bulunmamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Karaman Devlet Hastanesinde 28 haftalık doğum yapan bir annenin evladı prematüre yeni doğan ünitesi ve kuvözü olmadığı gerekçesiyle gece üçte Konya'ya sevk edilmiş ve bebek iki yüz iki gün sonra kaybedilmiştir.

"Sağlıkta çağ atladık." diyenlere soruyorum: Ülkemizde her 100 doğumdan 10'unun prematüre olması karşısında, bölgeye de hizmet veren bir devlet hastanesine sahip Karaman'a neden bir prematüre yeni doğan ünitesi ve uzmanı çok görülüyor?

Bilindiği üzere, erken doğumlar geciktirilerek erken de olsa bebek için daha iyi koşullarda gerçekleşecek bir doğumla ve prematüre bebeğin yoğun bakım sonrasında yeni doğan uzmanının kontrolünde olmasıyla yaşama oranı artırılabilmektedir. Öyleyse Sağlık Bakanlığı Karaman'a neden duyarsız kalıyor?

Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.