Konu:Hızır orucunun ülkemizin huzura, berekete ve barışa kavuşmasına vesile olmasını temenni ettiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:51
Tarih:12/02/2019


Hızır orucunun ülkemizin huzura, berekete ve barışa kavuşmasına vesile olmasını temenni ettiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Teşekkür ederim Değerli Başkanım.

Hızır sevgidir, birliktir, bütünlüktür, kardeşliktir, hoşgörüdür. Anadolu'nun kültürel birikiminin en köklü ögelerinden biri olan Hızır orucu bu gece başlayacaktır. Bu seneki Hızır orucunun ülkemizin huzuruna, bereketine, barışa kavuşması için vesile olmasını temenni ediyorum. Üç gün boyunca Hızır orucu tutacak olan tüm canların dualarının Hak katında kabul olmasını diliyorum.

Değerli Başkanım, değerli milletvekilleri; Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyeler lokantasında basın mensupları için ancak bir masa ve on sandalye verilmekte. 50 basın mensubu bulunmakta, halkla ilişkiler lokantasında onların yemek yemesi yasaklanmaktadır. Yasama, yürütme, yargı; basın 4'üncü kuvvettir diyoruz. Basın mensuplarının bu şekilde şahsiyetleri ve onurları rencide edilmektedir. Bu şekilde beyaz ve siyah ayrımını ortadan kaldıralım. Yasama personelinin girdiği her yere basın mensupları girebilmelidir. Bu mağduriyeti gidermenizi talep ediyorum.

Saygılarımı sunuyorum.