Konu:Bir siyasi hesaplaşmanın, bir devrisabık yaratmanın arayışında olmadıklarına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:47
Tarih:17/01/2019


Bir siyasi hesaplaşmanın, bir devrisabık yaratmanın arayışında olmadıklarına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, bu tartışmanın, bizi buluşturması lazım, bizi yeniden ayrıştıran, yeniden siyasi hesaplaşmaya döken bir pozitif katkısı olmaz.

Gidenleri geri getiremeyiz. Tekrarı olmaması için etkin, ciddi bir soruşturma, yargılama sürecinin kavgasını veriyoruz, bunun için önerge vermiş bulunuyoruz.

Bakın, bir dönem bu dava tümüyle Ergenekon dipsiz kuyusuna atıldı. O dönemin konjonktürü içerisinde neredeyse bütün suçlar Ergenekon'a fatura edilip öyle çıkılıyordu işin içinden. Şimdi de aynı şey FETÖ için yapılıyor. Evet, olabilir ama Roboski için de 15 Temmuzun sonrasında FETÖ işaret edildi ama hiçbir şey yapılmadı. Dolayısıyla da burada böyle bir dipsiz kuyuya atmak yerine somut sorumlulukları konuşmak zorundayız.

Bu olaydan sonra dönemin Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, vali yapıldı; döneminin valisi Muammer Güler, bakan yapıldı; kararı onaylayan Yargıtay üyesi ombudsman yapıldı. Bütün bunlar siyasi sorumluluk gerektirir, yoksa bir siyasi hesaplaşmanın, bir devrisabık yaratmanın ve bu konuyu başka bir kaosun içine itmenin arayışında değiliz.

Teşekkür ediyorum.