Konu:Girdi Fiyatlarındaki Artışın Devam Etmesi Hâlinde Tarım Ürünlerinde Yaşanan Sorunların Da Artacağına İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:45
Tarih:15/01/2019


Girdi fiyatlarındaki artışın devam etmesi hâlinde tarım ürünlerinde yaşanan sorunların da artacağına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Adalet ve Kalkınma Partisinin lambası bir kez daha patladı. Sonunda, ülke, kuru soğanı dahi ithal edecek duruma düşürüldü. Kuru soğanın gümrük vergisi yüzde 49'dan sıfıra indirildi. Çarşı pazar yangın yeri. Soğan 7 lira olmuş. Cumhurbaşkanının talimatıyla, soğanların bulunduğu depolara baskınlar yapılıp ürünlerin zamanından önce satışına yol açıldı.

Büyük ozan Aşık Mahsuni Şerif'in söylediği gibi: "Yoksulun sırtından doyan doyana./ Bunu gören yürek nasıl dayana?/ Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana./ Bilmem söylesem mi, söylemesem mi."

Girdi fiyatlarında artışlar sürerse, ülkemizde tarım ürünlerinde sorunlar artacak, vatandaşın boğazı daha da sıkılacaktır. İktidar, üreticinin kullandığı tohum, gübre, ilaç, mazot, elektrik fiyatlarında indirim yapmazsa, gerekli desteği sağlamazsa gelecek ithallerle de kurtarılamayacaktır. "Yerli ve millî" diye diye, sonunda, soğanı da yabancı ülkelerden alma durumuna düşürüldük. Bizi bu duruma düşürenler utansın.