Konu:5 Ocak Adana ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:44
Tarih:10/01/2019


5 Ocak Adana ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AHMET ZENBİLCİ (Adana) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

5 Ocak Adana'nın kurtuluşu, daha doğrusu Akdeniz'de -Ceyhan, Mersin, Adana, Tarsus- bütün coğrafyanın düşman işgalinden kurtuluşu; Türk'ün karakterinde olan bağımsızlık, hiçbir zaman müstemlekeyi ve hiçbir zaman esareti kabul etmeyen ve Büyük Önder Gazi Mustafa Atatürk'le başlayan bu Kuvayımilliye hareketiyle tamamlanmıştır.

Sayın Başkanım, biraz önce sizler de ifade ettiniz, resmî olarak, 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak ilan edilmiştir. Bütün basın emekçileri, gazeteciler, hepsi, çalışan çalışmayan, emekli olan, hayatta olan, gecesiyle gündüzüyle bu işte çalışan, bizler için haber üreten, doğanın bütün şartlarında ya da insanlığın ortaya koyduğu zorlu şartlarda, savaşta barışta, her türlü olaylar karşısında fedakârca çalışan arkadaşlarımız toplumu, kamuoyunu daha iyi bilgilendirme adına çalışıyorlar. Ben de bir kez daha onların bu günlerini kutluyor, sağlık ve afiyet diliyor, başarılarının devamını temenni ediyorum. Ülkemizin her köşesinde haber yapmak için büyük gayret sarf ediyorlar, inşallah onlar da iyi şeyler yapacaklar.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana şehri, biriktirdiği sekiz bin yıllık tarihle ve almış olduğu göçlerle birlikte, birlikte yaşama kültürünü en iyi yaşatan şehirlerimizden bir tanesidir. Kimsenin ırkının, dilinin, dininin, meşrebinin ve mezhebinin ayrışım olarak görülmediği, birlikte yaşamayı en iyi şekilde yaşatan şehirlerimizden bir tanesi de Adana'dır.

Adana'nın toprağı kadar mümbit, toprağı kadar bereketli insanı ve yüreği vardır. İşte bu güzel şehir Adana'dan birçok şair, yazar; sinema, tiyatro, resim ve değişik sanat dallarında başarıya imza atmış sanatçılarımız çıkmıştır. Bu sanatçılarımızdan bir tanesi de "Bayrak Şairi" olarak ifade edilen değerli şairimiz Arif Nihat Asya'dır. Arif Nihat Asya, aynı zamanda 1950 ve 1954 yılları arasında Parlamentoda görev yapmış, Adana'yı temsil etmiş bir milletvekilimizdir. Arif Nihat Asya bir eğitimcidir, öğretmendir, Adana Erkek Lisesinde uzun yıllar öğretmenlik yapmış. 5 Ocak Adana'nın kurtuluş günü dolayısıyla öğrencilerine bir şiir yazmaları görevini verir ancak öğrencileri uzun çalışma neticesinde şiiri yazamadıklarını gelip öğretmenlerine ifade ettiklerinde, öğretmenleri Arif Nihat Asya bir şiir yazar ama şairinin kendisi olduğunu söylemez. Şiir bir 5 Ocak gününde Büyük Saat Meydanı'nda büyük bir coşkuyla okunur ve halk tarafından ilgi ve alaka görür. O alakadan, birkaç defa okunduktan sonra o şiirin esas sahibinin Arif Nihat Asya olduğu ifade edilir.

Arif Nihat Asya "Biz kısık sesleriz. / Minareleri sen ezansız bırakma Allah'ım / Müslümanlıkla yoğrulan yurdumu / Müslümansız bırakma Allah'ım." diyerek dizeleriyle kulaklarımızda büyük bir tını bırakmıştır.

Şimdi Arif Nihat Asya'nın o güzel şiirinden zamanın bana elverdiği sürece birkaç kıtasını sizlerle de, bir kez daha yüreklerinizle paylaşmak istiyorum.

"Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,

Işık ışık, dalga dalga bayrağım!

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın,

Mezarını kazacağım.

Seni selâmlamadan uçan kuşun,

Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder,

Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar,

Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün,

Kızıllığında ısındık.

Dağlardan çöllere düştüğümüz gün,

Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı,

Barışın güvercini, savaşın kartalı,

Yüksek yerlerde açan çiçeğim,

Senin altında doğdum,

Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim,

Yer yüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!" (AK PARTİ ve İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

Bu aziz bayrağın altında hep birlikte yaşamayı Cenab-ı Hak nasip eylesin.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)