Konu:7 Ocak Osmaniye ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:43
Tarih:09/01/2019


7 Ocak Osmaniye ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

İSMAİL KAYA (Osmaniye) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 7 Ocak Osmaniye'nin kurtuluşunun 97'nci yıl dönümü üzerine gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Genel Kurulu ve ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümünü 7 Ocak Pazartesi günü protokol üyelerimiz ve çok değerli Osmaniyeli hemşehrilerimizle birlikte Osmaniye'de büyük bir coşku ve gururla kutladık. Bu kutlamalarla göstermiş olduğumuz birlik ve beraberliğimiz, ülkemizin bekası ve dünyaya verilen mesaj açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Kahraman ecdadımız, yokluk ve kıtlık içerisinde, işgalci güçlere karşı, yaşlısı, genci, kadını ve erkeği birbirlerine kenetlenerek savunma ve direnişlerini sürdürmüşlerdir. Aziz Türk milleti dünyaya şunu kanıtlamıştır: Türk milleti en güç koşullarda bile yurdunu müdafaa eder ve savunur. Türk milleti asildir, boyunduruk altına canı pahasına dahi olsa asla girmez. Geçmişte İstiklal Savaşı'mız, yakın tarihimizde ise 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi, geçmişten almış olduğumuz düstur, manevi güçle ülkemize karşı takınılan haince tutumlar, devletimizi bölmeye ve parçalamaya yönelik yapılan kalleş planlar karşısında aziz milletimiz gereken dersi vermiştir, bundan sonra da vermeye devam edecektir.

Değerli milletvekilleri, tarihimize baktığımızda, 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi'nin hemen akabinde Haçlı ruhuyla Anadolu bilfiil işgal edilmiştir. Bölgemiz Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa illeri önce İngilizlerin, ardından da Fransızların himayesi altına girmiştir. Fransızlar daha sonra Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye'yi de işgal etmişlerdir. Kurtuluş Savaşı'ndaki destansı mücadelemizle nasıl ki Antep "gazi", Maraş "kahraman", Urfa da "şanlı" unvanını hak ettiyse Osmaniye'miz de yiğit insanlarıyla aziz milletimizin gönlünde "Yiğit Osmaniye" unvanını hak etmiştir.

Güney Cephesi olarak bilinen Çukurova'daki kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesi birçok kahramanlık destanlarıyla doludur. Osmaniye'mizin bir merkez olarak içinde yer aldığı bağımsızlık mücadelesi, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ın kurtuluşuna da vesile olmuş büyük zaferler manzumesidir. Rahime Hatun Onbaşı'dan Palalı Süleyman'a nice Osmaniyeli vatan evladı, bu topraklarda vatanın bağımsızlığı ve özgürlüğü için şehit olmuş, nicesi de gazilik makamına ulaşmıştır. Bu uğurda ecdadımız Osmaniye'yi vatan yaptılar, Osmaniye'yi "Yiğit Osmaniye" yaptılar. Şehitlerimizin kanlarıyla rengini bulan ay yıldızlı bayrağımız vatanımızın en güzel köşelerinden biri olan Osmaniye'mizde gurur ve onurla dalgalanmaktadır.

Anadolu'yu yurt edindiğimiz 1071 Malazgirt Zaferi'nden beri ülkemiz üzerinde emelleri olan dış güçlerin, bizi bu coğrafyadan silip atma arzusuyla yanıp tutuşanların yine bugünlerde de boş durmadıklarını hepimiz çok net bir şekilde görüyoruz. Hemen yanı başımızda Suriye ve Irak başta olmak üzere Filistin ve Myanmar gibi birçok Müslüman ülkede çıkarılan kargaşa, akıtılan gözyaşı ve kanın senaryosunu hazırlayan şer güçler ve onların taşeronları, ülkemizin birliğini, dirliğini ve beraberliğini bozmaya yönelik faaliyetlerine devam etmektedirler. Sözde çeşitli bahaneler üreterek ülkemizi hedef alan dış güçler dünkü yenilgilerini asla unutmasınlar. Biz de ecdadımızın vatan sevgisini ve bu uğurda gösterdikleri kahramanlıkları asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya çalışanlara, özellikle, 15 Temmuz hain darbe girişiminde olduğu gibi, milletimizin aynı ruhla, tek bir yumruk olarak cevap vereceğimizden hiç kimsenin asla şüphesi olmasın. Konu vatansa gerisi teferruattır diyerek bu mukaddes günde bizlere vatan toprağında, bayrağımızın altında hür bir şekilde yaşama imkânını sağlayan ve bu uğurda canlarını hiçe sayan ecdadımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu vesileyle, Osmaniye'mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümünü bir kez daha kutlayarak tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)