Konu:Oturum Başkanı Ve Tbmm Başkan Vekili Levent Gök'e Tebriği İçin Teşekkür Ettiğine, Cumhurbaşkanının Ve Milletvekillerinin Vefat Eden Yakınlarına, Katledilen Ceren Damar'a Allah'tan Rahmet Dilediğine, Ceren Damar Cinayetiyle İlgili Cumhuriyet Gazetesinde Yer Alan Habere, 5 Ocak Adana İlinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97'nci Yıl Dönümü Vesilesiyle 5 Ocak 1975 Tarihinde Hayata Veda Eden Arif Nihat Asya'yı Rahmetle Andıklarına İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:42
Tarih:08/01/2019


Oturum Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Levent Gök'e tebriği için teşekkür ettiğine, Cumhurbaşkanının ve milletvekillerinin vefat eden yakınlarına, katledilen Ceren Damar'a Allah'tan rahmet dilediğine, Ceren Damar cinayetiyle ilgili Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere, 5 Ocak Adana ilinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıl dönümü vesilesiyle 5 Ocak 1975 tarihinde hayata veda eden Arif Nihat Asya'yı rahmetle andıklarına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle, oturumun başında, nazik tebriğiniz için hassaten çok teşekkür etmek istiyorum efendim. Ayrıca, zikrettiğiniz cenazeler, kayıplarımız için de Allah'tan rahmet diliyorum.

Ben, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan bir milletvekili kardeşinizim. 2001 yılında bu üniversiteden mezun oldum. Biz, bu araştırma görevlisi rahmetli Ceren Damar Hanımefendi'nin hunharca katlinden dolayı son derece üzüntülüyüz. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve akademi camiasına başsağlığı diliyoruz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Bu cinayetin ve bu cinayetlerin tekerrür etmemesi için alınması gereken ne tür önlemler varsa hepsinin en acil bir şekilde alınması noktasında biz de talepkârız. Türkiye'de, bu şekilde, herkesin vicdanını kanatan, herkesi üzen bu cinayetler yaşanırken, dün itibarıyla, Çankaya Üniversitesinde yaşanan bu cinayetle ilgili "Çankayalı Ülkücüler" adı altında bir yapının bu üniversitede birtakım tehditlerle ve baskılarla, üniversite yönetimini de arkalayarak başka sıkıntılı işlerin içerisine girdiği noktasında birçok iftirayı ve gerçek dışı beyanı içeren bir haber bir gazetede yer aldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Bu, hiçbir şekilde Ceren Damar Hanımefendi'nin cinayetiyle alakalı, öldürülmesi meselesiyle alakalı olmamasına rağmen, hiçbir şekilde iyi niyetle bağdaştırmadığımız bir şekilde bir gazetenin haberi alıntılanarak Cumhuriyet gazetesinde böyle bir haber çıkmıştır. Bu haberin kaynağı olan kişinin, daha önce hem Atatürk'le hem de bizim şehidimiz, Ege Üniversitesinde PKK'lılarca şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu'yla alakalı son derece ileri hakarete varan beyanları ve sosyal medya paylaşımları sebebiyle üniversite tarafından yapılan soruşturma neticesinde okuldan ilişiği kesilen, araştırma görevlisi pozisyonundan uzaklaştırılan bir kişinin Norveç'ten yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları esas alınarak yapılan bir haber ve bu haber nasıl oluyorsa Ceren Damar Hocamızın katledilmesiyle alakalı haberle bir araya getirilip sanki bu cinayetle alakalı olarak da böyle bir şey varmış gibi bir hava yaratılması bizi son derece de rencide etmiştir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Toparlayalım.

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL (Sakarya) - Teşekkür ederim.

Bu okulun mezunu olan ve Türk milliyetçisi ülkücü olan birisi olarak bu kadar üzüntü içerisindeyken böyle bir haberle karşılaşmak bu okulun mezunu olan ve bu okulda okuyan birçok kişiyi vicdanen yaralamıştır. Biz atılan bu iftirayı şiddetle reddediyoruz ve habercilikle bağdaşmayan bu haberin bu şekilde yapılmasını da şiddetle kınıyoruz.

Efendim, ayrıca son olarak şunu ifade etmek istiyorum: Bugün, 5 Ocak Adana'nın kurtuluşuyla alakalı konuşmaları dinledik. Bu vesileyle Adana'nın kurtuluşunu ve 5 Ocak tarihinde çok sevdiği Adanasına veda eden, hayata veda eden Bayrak Şairi Sayın Arif Nihat Asya'yı da rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum efendim.