Konu:Enflasyonla mücadele kapsamında tabanca fişeklerinde indirime gidilmesinin enflasyona etkisinin nasıl olacağını, fişek alımını özendirmenin ne anlama geldiğini, kaçak avcılık ve silahlanma dışında fişeğin, merminin, silahın bireye faydasının ne olduğunu öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:42
Tarih:08/01/2019


Enflasyonla mücadele kapsamında tabanca fişeklerinde indirime gidilmesinin enflasyona etkisinin nasıl olacağını, fişek alımını özendirmenin ne anlama geldiğini, kaçak avcılık ve silahlanma dışında fişeğin, merminin, silahın bireye faydasının ne olduğunu öğrenmek istediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Makina ve Kimya Endüstrisi, tabanca fişeklerinde enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 7,5 indirime gitti. "Ülkemize hayırlı olsun." müjdesiyle bu duyuru yayımlandı. Enflasyonda tabanca fişeklerinin etkisi acaba nasıl oluşuyor? Silahlanmanın yaygınlaştığı, neredeyse her gün ya tesadüfen ya bilerek birkaç kişinin vurulup yaşamından olduğu yerde fişek alımını özendirmek de neyin nesi?

İçişleri Bakanı yıllık mermi alım rakamını 300 adetten 1.000 adete çıkarmıştı. Düğünlerde silah kullanımı da yasak. Bu durumda, vatandaş tabanca fişeğiyle ne yapacak? Kaçak avcılık ve silahlanma dışında, karanlık dünyaya hizmetten başka fişeğin, merminin, silahın bireye faydası nedir?

Akaryakıta zam, vatandaşın tüm gıda tüketimlerine zam yapılırken mermi, fişek tüketimini teşvik etmenin açıklaması ve anlamı nedir?

Teşekkür ediyorum.