Konu:27 Aralık Mehmet Akif Ersoy'u Ölümünün 82'nci Yıl Dönümünde Rahmetle Yâd Ettiğine, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Kapsamında Vefa Ödülü'ne Mehmet Akif Ersoy'un Layık Görüldüğüne İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:41
Tarih:26/12/2018


27 Aralık Mehmet Akif Ersoy'u ölümünün 82'nci yıl dönümünde rahmetle yâd ettiğine, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri kapsamında Vefa Ödülü'ne Mehmet Akif Ersoy'un layık görüldüğüne ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; teşekkür ederim. Hayırlı çalışmalar diliyorum.

Bugün 26 Aralık. Ben de doğrusu 27 Aralık 1936'da hayatını kaybeden, vefat eden Mehmet Akif Ersoy'la alakalı birkaç kelam etmek istiyorum.

Doğrusu hayatta her insanın bir anlam arayışı var. Her birimiz aslında kendi anlam arayışımız içerisinde bir hayat hikâyesi inşa ediyoruz. Akif'le alakalı bence en önemli konu, kendisinin kendi hayatına dair, anlam dünyasına dair inşa ettiği değerleri bir ulusun değerleri hâline getirmiş olmasıdır diye düşünüyorum ve bu değerlerin ne olduğunu görmek için de İstiklal Marşı'na bakmak kâfidir. İstiklal Marşı'nda bu anlam arayışının temellendiği değerleri görmek mümkündür, kodları görmek mümkündür.

Sadece insana dair değil, öyle ki "vecd ile bin secde eder varsa taşım" diyerek hem insana hem de tabiata, taşa, dağa, toprağa dahi bir anlam atfeden bir değer sistematiği görüyoruz. Böyle bakıldığında çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Kendi ruhunda yaşadığı, inşa ettiği fikirleri bir ulusa miras bırakan, hayata bir iz bırakan çok önemli bir ismin önderliği, öyle diyelim, İstiklal Marşı'nı yazmış olan önemli bir ismin arkasından bunları ifade etmek anlamlıdır diye düşünüyorum. Ben de bir kez daha rahmetle kendisini yâd ediyorum.

Geçtiğimiz hafta içerisinde de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü -Vefa Ödülü- kendisine takdim edildi, torunlarına takdim edildi. Böyle bakıldığı zaman da bu günün bir vefa olarak da altını çizmek istiyorum.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ederim.