Konu:Gaziantep'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Vesilesiyle Kahramanlık Gösteren Şehitler İle Sarıkamış'taki Şehitleri Rahmetle Yâd Ettiğine, Hristiyan Vatandaşların Bayramını Tebrik Ettiğine Ve Yeni Yılın Herkese Hayırlar Getirmesini Dilediğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:40
Tarih:25/12/2018


Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşu vesilesiyle kahramanlık gösteren şehitler ile Sarıkamış'taki şehitleri rahmetle yâd ettiğine, Hristiyan vatandaşların bayramını tebrik ettiğine ve yeni yılın herkese hayırlar getirmesini dilediğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZLEM ZENGİN (Tokat) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; ben de sizleri saygıyla selamlıyorum.

2018 yılının son çalışma haftasındayız Mecliste; her birimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Gaziantep'in kurtuluşu vesilesiyle, bu unvanı alması için hayatını veren, o günün şartlarında kahramanlıklar gösteren bütün şehitlerimizi ben de rahmetle yâd ediyorum; aynı şekilde, Sarıkamış'taki şehitlerimizi de rahmetle yâd ediyorum. Ve şunu düşünüyorum: Resme bir bütün olarak baktığımız zaman, bu unvanları alırken, "gazi" unvanını alırken, Sarıkamış'ta bu destanı yazarken biz aslında o yüzlerce, binlerce hayatın içerisindeki tek tek hayatları bilmiyoruz. Bu destanları inşa eden; aslında tek başına bireylerin kendi yaptıkları kahramanlıklar, gayretler. O yüzden bugünden bakıldığı zaman da buradan geleceğe dair bırakacağımız şey, her birimizin ne yaptığı. Evet, ekip olarak, kimlikler olarak biz buradayız ama onun ötesinde bireysel olarak yaptığımız her şey aslında tarihin bir parçası. 2018 biterken kendime de bu hatırlatmayı yapıyorum, her birimize aslında bu hatırlatmayı yapıyorum. Bizim inşa ettiğimiz şey, aslında geleceğin inşası.

Tabii, bu arada Hristiyan vatandaşlarımızın, bugün büyük bir ihtimalle Hazreti İsa'nın doğum günü, öyle kabul ediliyor dünyada, onların da bayramları, daha doğrusu, senenin başı, onlar için de bir bayram, ben de tebrik ediyorum. Yeni yılın da tüm herkese hayırlar getirmesini diliyorum.

Teşekkür ederim.