Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:38
Tarih:20/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı Maddeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ SEMİHA EKİNCİ (Sivas) - Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın 4'üncü maddesi üzerinde şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Yaklaşık iki haftadır bütçe üzerinde görüşmeler yapıyoruz. 2019 bütçesi Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemimizin ilk bütçesidir. Aziz milletimizin AK PARTİ'mize vermiş olduğu on yedi yıllık iktidar döneminde merkezî yönetim faiz harcamalarına bakıldığı zaman, faiz harcamalarının bütçe içerisindeki payı 2002'de yüzde 43,2 iken 2017'de yüzde 8,4'e düşmüştür. Faiz harcamalarının vergi gelirine oranı ise yüzde 85,7'den yüzde 10,6'ya düşmüştür yani faize giden paralar yatırıma dönüşmüştür. Burada temsil etmekten onur duyduğum sultan şehrimiz Sivas da bu yatırımlardan payını almıştır. 28.488 kilometre yüz ölçümüyle Türkiye'nin 2'nci ili; 17 ilçesi, 7 beldesi ve 1.275 köyüyle yerleşim sayısı olarak 1'inci ili olan Sivas'ımızın AK PARTİ hükûmetleri döneminde aldığı hizmetlerden bazılarını burada sizlerle paylaşacağım. Atalarımız ne diyor? "Marifet iltifata tabidir." Biz de marifeti olanlara iltifat etmek durumundayız, iltifat da değil, burada gerçekleri söylemek durumundayız.

Sivas'a yapılan hizmetlerden sadece bir kısmını paylaşacağım: Polis meslek yüksekokulu; Cumhuriyet Üniversitemize ilave olarak 10 fakülte, 4 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu, 1 enstitü; Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulması, KYK yurtlarımız.

2002'de KYK'de kalan öğrenci sayımız 1.874 iken bugün 10 bin kişilik yeni yurdumuz da kısa bir süre sonra hizmete girecektir -5 bin kişiliği girdi, 5 bin kişiliği girecek- bu sayı 22.712'ye yükselecek ve Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesini tercih eden öğrencilerimizin tamamına yakını KYK yurtlarında misafir edilecektir.

Eğitim öğretimde 2003-2017 döneminde 2.057 derslik, 6.520 öğrenci kapasiteli 31 adet yurt ve pansiyon, 1 uygulama oteli, 18 spor salonu, rehberlik ve araştırma merkezi binası, Yıldız Dağı Kayak Merkezi ve kayak eğitim merkezi, Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi, Sivas Kültür Merkezi, çocuk oyun merkezi, Şarkışla Aşık Veysel Kültür Merkezi, Divriği Ulu Camisi'nin restorasyonu, yeni 4 Eylül Spor Salonu, Taha Akgül Kapalı Spor Salonu, olimpik yüzme havuzumuz ve -atletizm stadımızın yapımı devam etmektedir, en kısa zamanda faaliyete geçecektir- Sivas Gençlik ve Kültür Merkezi, yeni Numune Hastanemiz, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemiz, ilçelerimizdeki hastanelerimiz -Sivas Cumhuriyet Üniversitemizin Kadın ve Doğum Hastanesi kısa bir sonra faaliyete geçecektir, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanemiz, 830 yataklı, proje aşamasında olup takibindeyiz- Gemerek, Şarkışla 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu, huzurevi, kadın konukevleri, Sivas Şarkışla Suşehri Sosyal Hizmet Merkezleri, sevgievleri ve kız yetiştirme yurtları, çocukevleri -erkek öğrencilerimiz için- 18 adet çocukevi, 2 adet yaşlı yaşamevi, şiddet önleme merkezi, engelsiz yaşam merkezi...

Ayrıca, 5.613 engelli vatandaşımıza evde bakım hizmeti verilmektedir. 761 engelli vatandaşımız özel bakım merkezlerine yerleştirilmiş olup bakımları orada yapılmaktadır.

2003-2017 yılları arasında 130.735 hektar alanda yaklaşık 75 milyonun üzerinde fidan dikilmiştir. Yine, aynı dönemde 1 şehir ormanı, 1 adet tabiat parkı, 7 adet bal ormanı oluşturulmuştur. Yıllık fidan üretim kapasitemiz 1 milyondan 5 milyon adete yükselmiştir. TOKİ kanalıyla 9.447 adet konut yapılmış olup, bunların 7.489'u hak sahiplerine teslim edilmiş olup 1.958'i ise en kısa zamanda teslim edilecektir.

Yüksek Hızlı Tren Projemiz devam etmekte olup 2019 yılı sonunda, inşallah, test sürüşlerine başlayacaktır. Nuri Demirağ Havaalanımız hizmete girmiştir. 794 kilometre bölünmüş yol, organize sanayi bölgemize ek binalar, Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin altyapısı, ASELSAN, İŞGEM, Seyfebeli Sanayi Sitesi kurulumu yapılmaktadır. Et ve Süt Kurumu...

Evet, burada süremiz yapılan hizmetleri saymaya yetmeyecek, daha sayılacak hizmetler var.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

SEMİHA EKİNCİ (Devamla) - Sayın Başkanım...

BAŞKAN - Buyurun.

SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) - Bir de iş cinayetlerini saysanız. Kaç kişi öldü bunları yaparken, kaç kişiyi öldürdünüz?

SEMİHA EKİNCİ (Devamla) - Burada bunları saymaya süre yetmeyecek.

Ben, bu hizmetlerin yapılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, ekibine çok teşekkür ediyorum.

Sizleri Kangal Balıklı Kaplıcası, Divriği Ulu Camii, Sızır Şelalesi, Gürün Gökpınar Gölü, Gök Medrese, Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sıcak ve Soğuk Çermik ve Eğerci Yaylası'nın olduğu; Şems-i Sivasi'nin, Nuri Demirağ'ın, Aşık Ruhsati'nin, Aşık Veysel'in, Pir Sultan Abdal'ın, Muzaffer Sarısözen'in ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun memleketine bekliyoruz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Evet, biz de bu daveti memnuniyetle kabul ediyoruz. İnşallah seçimlerden sonra ziyaretinize geliriz.

SEMİHA EKİNCİ (Devamla) - Sayın Başkanım, Millî Mücadele'ye yüz sekiz gün ev sahipliği yapmış Sivas'ımız, 2019 yılında 4 Eylül Kongresinin 100'üncü yılını yaşayacaktır. Orada, inşallah, tüm milletvekillerimizi hep birlikte Sivas'ımızda görmek istiyoruz.

2019 yılı bütçemizin hayırlı olmasını, 2019 yılının ülkemize ve tüm İslam âlemine barış, huzur ve bereket getirmesini diliyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

SEMİHA EKİNCİ (Devamla) - Son olarak da pazar günü Galatasaray'la maç yapacak olan Sivasspor'umuza buradan başarılar diliyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)