Konu:Hâlâ kan akmaya devam ediyorsa siyasetçinin kınamanın ötesinde siyasi sorumluk alması gerektiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:38
Tarih:20/12/2018


Hâlâ kan akmaya devam ediyorsa siyasetçinin kınamanın ötesinde siyasi sorumluk alması gerektiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sadece o tarihte, 17/12/2016 tarihinde partimiz adına resmî olarak yapılan kısa bir açıklamayı -iki paragraf sadece- okuyacağım.

BAŞKAN - Bu Kayseri'deki olayla ilgili mi?

AYHAN BİLGEN (Kars) - Evet, çünkü bir itham var.

"Bu saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye'nin adım adım sürüklendiği şiddet girdabından büyük bir üzüntü duyuyor ve yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz.

Artık kınamalarla yetinilecek bir dönemi çoktan geçtik. Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için bugün hepimiz şiddet karşıtlığında barış, demokrasi, adalet ve özgürlük duyguları etrafında bir arada durmalıyız. Bu sıkıntılı dönemi dayanışmayla aşabilir, ülkeyi düze çıkarabilir, barış ve huzuru sağlayabiliriz. Umutlarımızı yitirmeden bu gidişe 'dur' demenin ilk adımı budur. Çağrımız hem iç hem de dış politikada gerginlik, kutuplaşma, düşmanlık, kaos ve çatışmaya karşı birlikte hareket etmektir."

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun.

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, bu metni şunun için okudum: Sonuç itibarıyla, siyasi partilerin eğer yapacağı kınamaysa bu kınamayı herhâlde bütün partiler burada yapmıştır hiç şüphesiz ama biz bunun yetmediğini çok net biçimde vurguluyoruz. Hâlâ kan akmaya devam ediyorsa kınamanın ötesinde bir siyasi sorumluluk almak, galiba siyasetçinin sorumluluğudur. Askerin, polisin görevi ile siyasetçinin görevini karıştırdığımızda bu ülkede kanı durduramayız ama bakın, bu ülkede terörle mücadele adına ne kadar ve ne yapılıyor konusunda çok basit bir haber başlığı: "Başına 1,5 milyon ödül konulan Ayşenur İnci -IŞİD üyesi olduğu iddia ediliyor- geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yakalandı ve adli kontrolle serbest kaldı." Dolayısıyla galiba tutarlı, kararlı biçimde şiddete karşı çıkmak ve bu konudaki mücadelenin ne kadar sonuç alıcı olup olmadığı konusunu sorgulamak da hepimizin sorumluluğu.

Teşekkür ediyorum. (HDP sıralarından alkışlar)