Konu:Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün 10 sıra sayılı 2019 Yılı Bütçe Kanun Teklifi'nin 16'ncı maddesi üzerinde İYİ PARTİ Grubu adına yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:38
Tarih:20/12/2018


Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün 10 sıra sayılı 2019 Yılı Bütçe Kanun Teklifi'nin 16'ncı maddesi üzerinde İYİ PARTİ Grubu adına yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SALİH CORA (Trabzon) - Sayın Başkanım, teşekkür ediyorum.

Bütçe görüşmeleri sırasında son maddenin oylanmasından önce İYİ PARTİ Trabzon Milletvekili Değerli Hüseyin Örs Hocamızın konuşmasında, kürsüde göstermiş olduğu fotoğraflardaki konuyla ilgili olarak bir izahatta bulunmak istiyorum. Amacım ilimin milletvekiliyle burada tartışmak değildir, sadece bir izahatta bulunmak istiyorum.

Efendim, Trabzon Belediyesinde itfaiye, zabıta ve TİSKİ elemanı alımına ilişkin olarak 7.500 kişinin müracaatı -bir işsizlik fotoğrafı olarak- işsizliğin Trabzon'da had safhada olduğu şeklinde ifade edilmiştir. Türkiye'de işsizlik oranları yüzde 11,5 civarında, Trabzon'da ise işsizlik oranı yüzde 6,5 civarındadır. Türkiye ortalamasının altındadır. Söz konusu alımlar devlet memuru alımı olduğu için Türkiye'nin birçok yerinden başvuru söz konusu olmuştur. Trabzon'dan da bu başvuranların yüzde 40'ı Trabzon ili nüfusuna kayıtlıdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

SALİH CORA (Trabzon) - Tamamlıyorum.

BAŞKAN - Peki, toparlayın.

SALİH CORA (Trabzon) - Ayrıca, buraya başvuranlar aynı zamanda sigortalı çalışanlar da olabiliyor; öğrenciler, sözleşmeli memurlardır yani memur olmak amacıyla başvurmuşlardır. Bunun bir işsizlik fotoğrafı olarak sunulmasını doğru bulmuyorum.