Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 6'ncı Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:34
Tarih:16/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 6'ncı Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Teşekkürler Sayın Başkan.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Sayın Bakanın verdiği bilgilere katılmıyoruz, gerçekçi değil.

Taşeronda kadrosuz kalan, kadro bekleyenlere, kamuda kiralık araç şoförlerine, hastane bilgi işlem çalışanlarına, sosyal tesis çalışanlarına, Karayolları, PTT, Demiryolları, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarına kadro verilecek mi?

Millî Eğitim Bakanlığı toplum yararına çalışanlara kadro verecek mi?

Sigorta öncesi doğum yapan kadınlardan sigorta hakkı tanınması için bekleyenlere, stajyer ve çırak olarak işe başlayanlardan işe başladığı gün, yaşlılık sigortası yapılmasını bekleyenlere, emeklilik intibak yasasının çıkarılmasını bekleyenlere çözüm getirecek mi?

4 Aralık mağdurlarına, mevsimlik ve geçici işçi kadrosunda bekleyenlere, belediye şirket çalışanlarına kadro verilecek mi? Belediye ve il özel idarede beş ay yirmi dokuz gün çalışan dokuz ay yirmi dokuz güne çıkarılmasını bekleyenlere hak verilecek mi?

Asgari ücretin 2.200 liraya çıkarılması konusunda düşünceniz nedir?

Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.