Konu:Şevket Bülent Yahnici'nin "Eğer polis temiz olursa toplum temiz olur ama polisin içerisinde bu tip işlere bulaşanları teşhir etmek de aslında kurumu yıpratmak değil, tam tersine hukuka bağlılıktır." sözlerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:34
Tarih:16/12/2018


Şevket Bülent Yahnici'nin "Eğer polis temiz olursa toplum temiz olur ama polisin içerisinde bu tip işlere bulaşanları teşhir etmek de aslında kurumu yıpratmak değil, tam tersine hukuka bağlılıktır." sözlerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, ben konuşmamda özellikle isimler vermedim uyuşturucuyla ilgili, ne milletvekili ismi verdim ne de diğer isimleri verdim muhatapları burada olmadığı için ama kaynaklarını söyledim; emniyetten bir kaynak söyledim bir de Şevket Bülent Yahnici'nin röportajını söyledim.

Kaynaklar net, isterse Sayın Bakan da bakar ama, 3 tane haber, hemen şimdi hızlı söyleyeyim: 2013 yılı, İnternethaber'de "Lice'de Karakol Manzaralı Hint Keneviri Tarlası." Haberin başlığı böyle. İnternethaber, kaynakları da söylüyorum.

Hürriyet gazetesinde, 27/8/2012 tarihli haber: "Karakol çatısında esrar yakalandı."

Habertürk'te çok daha yeni, 16/4/2018, "Erzincan'da 98 kilo, polis..." Yine, aynı şekilde.

Burada bir kurumu hedef almadığımızı Şevket Bülent Yahnici'nin düzeltmesi üzerinden de söyledim. O da tam şu cümleyi söylüyor zaten, diyor ki: "Eğer polis temiz olursa toplum temiz olur ama polisin içerisinde bu tip işlere bulaşanları teşhir etmek de aslında kurumu yıpratmak değil, tam tersine hukuka bağlılıktır."

Ağrı'yla ilgili de sadece şunu aktarayım: Biraz önce, görevden alınan, yerine kayyum atanan belediye başkanımızla görüştük. Kendisinden önceki belediye başkanının Ağrı'daki namı "Haso Dizo" yani "Hırsız Hasan" diye biliniyor. 150 trilyon borç gözüküyor ama bizim belediye başkanımız Sırrı Sakık görevden alındığında da kasada 20 trilyon para olduğunu söylüyor.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU - Hiç öyle değil.

AYHAN BİLGEN (Kars) - Eğer biz yanlış beyanda bulunuyorsak...

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU - Öyle.

AYHAN BİLGEN (Kars) - ...bir araştırma komisyonu kurarız, siz bilgilendirirsiniz, gerçekleri kamuoyuyla paylaşırız.

Teşekkür ediyorum.