Konu:Konya Büyükşehir Belediyesine ait araçların niçin Rakka'da olduğunun açıklanması gerektiğine, Galatasaray taraftarları ile Trabzonspor taraftarları arasında yaşanan gerilime ve uyuşturucunun yaygınlaşmasının sebeplerinin yanlış yerde arandığına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:34
Tarih:16/12/2018


Konya Büyükşehir Belediyesine ait araçların niçin Rakka'da olduğunun açıklanması gerektiğine, Galatasaray taraftarları ile Trabzonspor taraftarları arasında yaşanan gerilime ve uyuşturucunun yaygınlaşmasının sebeplerinin yanlış yerde arandığına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, çok uzatmadan üç konuya kısaca değinmek istiyorum.

Birisi, sabahleyin burada gündem oldu, Konya Belediyesinin araçlarının Rakka'daki görüntüleriyle ilgili. Ben Konya Belediyesinin açıklamasını buldum. Araçların kamudan özele satıldığını, daha sonra Rakka'ya gittiğini iddia ediyorlar. İddiayı, beyanı esas alıyoruz biz ama iş makinelerinin o dönemde, Rakka IŞİD'in kontrolündeyken orada neden olduğuna dair açıklama yapma sorumlusunun galiba Konya Belediyesi olması gerek.

Yine, bütçe görüşmelerinde, burada, IŞİD kontrolündeyken Suriye'nin kuzeyi, ticaret rakamlarının ne kadar yüksek olduğuna dair net bulgular tutanaklarda var. İdlib'in kurtarılması konusunda Nusra'ya ricada bulunma ifadeleri var ve "Rakka'da bayram çok güzel." diye Anadolu Ajansının haberleri var. Bütün bunlar kamu kurumlarıyla ilgili.

İkinci değinmek istediğim nokta bugün İstanbul'da yaşanan bir gerilimle ilgili. Sayın Başkan, Galatasaray taraftarları ile Trabzonspor taraftarları arasında bir gerilim yaşandı ve bir alışveriş merkezine Trabzonspor taraftarlarının saldırdığı iddia ediliyor. Bununla ilgili sosyal medyada paylaşılan ifadeler, öyle az sayıda takipçili falan değil, on binlerce takipçisi olan, bilinen adreslerden kullanılan ifadeler nefret suçunun, nefret söyleminin özellikle sosyal medyada ne kadar yaygınlaştığını gösteriyor; çok sayıda adres "Trabzonlu Rum tohumları" ifadesiyle geçiyor değerli arkadaşlar. Bakın, işte bu ülkede ırkçılığı, nefret söylemini nerede aramamız gerekiyor ve bunu ne kadar takip ediyoruz, sorumlularından ne kadar hesap soruyoruz; galiba sosyal medya dolayısıyla çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, tutuklandığı bir ortamda önemsemeliyiz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Buyurun Sayın Bilgen.

AYHAN BİLGEN (Kars) - Son olarak da Sayın Başkan, önemi dolayısıyla uyuşturucuyla ilgili burada sarf edilen sözler üzerinden dün ifade ettiğim şeyi bir kez daha herkesin dikkatine sunmak istiyorum. Uyuşturucu kurbanlarının kimliklerinin, parti aidiyetlerinin hiçbir anlamı yoktur; hepimizin çocukları bu kurbanlar ama uyuşturucu ticareti ve pazar kontrolü başka bir şeydir. Bakın, tekrar ayrıntılı isimler vermek istemediğim için farklı dönemlerde farklı siyasi aidiyetlere gönderme yapan hatırlatmalar yapmak istiyorum.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yiğit'in -sanırım aynı zamanda INTERPOL'de Türkiye'nin temsilciliğini yapmış- ifadelerine baktığınızda, dönemin İçişleri Bakanı Asiltürk'e atfen, hangi siyasi partilerin milletvekillerinin uyuşturucu ticaretine karıştığına dair çok somut bilgiler var. Şevket Bülent Yahnici'nin 12 Haziran 2000'de Radikal gazetesine verdiği röportajın başlığı: "Beyaz Toroslar olmadan uyuşturucu ticareti yapılamaz." Bunun üzerine tepkiler alıyor Şevket Bülent Yahnici, diyorlar ki: "Polisleri yıpratıyorsun."

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Son uzatmamız Sayın Bilgen.

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, toparlıyorum.

O da diyor ki: "Temiz polis olmadan temiz toplum olmaz. Ben polisi yıpratmıyorum, aksine bu gerçeğe dikkat çekiyorum. Bu ilişki ağı ve paylaşım olmasa zaten bu iş bu kadar yaygın olmaz."

Son olarak da Sayın Başkan, bu konuyla ilgili bir baron var, ismini asla anmayacağım ama 22 ton esrarla yakalanmış -Türkiye'deki en büyük rakamlar bunlar- bir isim, Balkanlarda, şimdi "FETÖ" diye tarif edilen yapılanmanın okullarına yardım yapan bir hayırsever olarak birçok farklı siyasi partinin temsilcisi tarafından onore edilmiş.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.