Konu:Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:34
Tarih:16/12/2018


Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın yaptığı açıklamasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Evet, teşekkür ediyorum.

Sayın Başkan, bakın -biraz önce ifade ettik- Cizre, Sur olayları sırasında şimdi çoğu cezaevinde olan asker ve polisler, 15 Temmuzu yapanlar insanların yatak odalarında rujlarla üç hilal sembolü yapıyorlardı.

Şimdi, bu alçaklık mıdır, değil midir? Bu böyle yapıyor diye bir provokasyon... Belki de toplumu karşı karşıya getirmek için yapıyor. Bizim bunları kınamamız lazım.

Bakın, başka bir örnek vereceğim, dinlerseniz başka örnek vereceğim. Cezaevlerinde ülkücü hareketten, milliyetçi hareketten yargılanan insanlara bile o kadar çok İstiklal Marşı ya da başka semboller dayatıldı ki en milliyetçi duygularla cezaevine giren insanlar bile o üslup dolayısıyla o sembollere karşı öfke ve nefret duygusuyla çıktılar 12 Eylülde cezaevlerinden.

Şimdi, bu tip eylemleri kınamak, bunlara karşı olmak, bunların tekrarlanmamasını istemek galiba bir duyarlılıktan kaynaklanıyor arkadaşlar; yoksa bir öfkeyi, nefreti yeniden uyandırmak için yapılan şeyler değil. Bu hangi sembol için ve kim tarafından yapılıyor olursa olsun belli ki o sembolleri önemseyenleri karşı karşıya getirme niyetidir.