Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının 6'ncı Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:34
Tarih:16/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısının 6'ncı Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA JÜLİDE İSKENDEROĞLU (Çanakkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2019 yılı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi üzerine AK PARTİ Grubumuz adına söz almış bulunuyor, Gazi Meclisimizi, değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyorum.

Bugün uluslararası alanda güçlü ve saygın bir ülke olmanın en önemli ölçütleri, güçlü bir toplum yapısına, çalışan, üreten ve işleyen bir ekonomiye sahip olmaktan geçmektedir. AK PARTİ Hükûmeti olarak bunu sağlayabilmek için de Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın düsturu olan "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." ilkesiyle hareket etmekteyiz.

Son on altı yılda sosyal devlet anlayışı ve uygulamalarında büyük bir hamle gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmalara kısaca göz atacak olsak bile, burada zamanımızın yetmeyecek olması bizi hassaten sevindirmekte; 2023, 2053, 2071 hedeflerimize varacağımız inancımızı da artırmakta.

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi "sıfır tolerans" ilkesiyle en üst düzeye çıkardık. Kadına yönelik şiddetle mücadele eğitim seminerleri kapsamında 2018 yılı başından bugüne kadar 27.785 kamu personeline ulaşılmış ve çalışmalarımız devam etmekte.

Sokakta çalıştırılan çocuklar için 130 mobil ekip kurulmuş, alan çalışmalarında 10.873 çocuğa sosyal yardım ve ekonomik destek verilmiştir, 224 çocuğumuz da koruma altına alınmıştır.

Engelli kardeşlerimizin atamalarına devam edilmektedir. Ekim ayı sonu itibarıyla kamuda istihdam edilen engelli memur sayısı 53.964'e ulaşmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından 2014 yılından bugüne 23.829 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamuda istihdamı gerçekleştirilmiştir. Ailelerimizin her zaman yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Sosyal devlet ilkesi kapsamında son on altı yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 283 milyar lira tutarında sosyal yardım yapılmıştır. Öksüz ve Yetim Yardım Programı'nın hayata geçmesiyle birlikte 2015 yılından bugüne 174 milyon lira ödeme yapılmış, sosyal yardım alan çalışabilir durumdaki 173.689 kişi de 2018'de İŞKUR'dan faydalandırılmıştır.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; çalışma hayatı ve istihdam alanında önceliğimiz, çalışma hayatını düzenlemek, denetlemek ve iş gücü piyasasının yapısal sorunlarını çözmek suretiyle büyümenin istihdama katkısını, istihdam ve iş gücüne katılım oranını artırmaktır. Nitelikli insan kaynağı oluşturmak, sosyal güvenliği yaygınlaştırıcı tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirerek tüm çalışmalarımızda sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı oluşturmak yine önceliklerimiz arasındadır. İstihdamın artırılması noktasında, istihdam-sosyal koruma ilişkisinin güçlendirilmesi için bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, turizm, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 165 tedbirin yer aldığı 2017-2019 dönemi Eylem Planı'na ilişkin çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Güçlü Türkiye, 2018 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği büyüme hızıyla birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bırakmıştır. İlk çeyrekte yüzde 7,3 olan büyüme, ikinci çeyrekte de devam ederek yüzde 5,2 olmuştur. Ülkemiz tüm engelleme, ekonomik saldırı ve uygulanmaya çalışılan yaptırımlara rağmen büyüme ve istihdamını artırmaya devam etmektedir. Son on bir yılda iş gücüne katılma oranında Türkiye 7,3 puanlık artış gösterirken Avrupa Birliği genelinde iş gücüne katılma oranı 0,7 oranında kalmıştır. Türkiye'de kadınların iş gücüne katılma oranı da 10,4 puan artarak yüzde 33,5'a yükselmiştir. 2005 yılında ülkemizde istihdam edilen kadın sayısı 5 milyon 108 bin iken 2018 Ağustos itibarıyla kadın istihdamını 9 milyon 109 bine ulaştırdık. Hedefimiz, kadın istihdamını daha da artırmak.

2018 yılından itibaren kendi işini kurmak isteyen engellilerimize 50 bin lira hibe desteği sağlayarak 1.326 engelli kardeşimizi kendi işinin sahibi yaptık, 2018 yılını çocuk işçiliğiyle mücadele yılı ilan ettik. 2023 hedeflerine giden yolda başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler olmak üzere, toplumsal refahı artıracak büyük proje ve yatırımlarla yolumuza devam ediyoruz. Bizler, farklılıklarımızla, çok yönlü kültürümüz, zengin insan çeşitliliğimiz, inançlarımız, toplumsal değerlerimizle 81 milyon tek bir aileyiz.

Sözlerime son verirken Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemimizin ilk bütçesi olması nedeniyle tarihî bir önem taşıyan 2019 yılı bütçesinin ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, şahsım ve AK PARTİ Grubumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)