Konu:İdari soruşturma sürecinin saygın biçimde gerçekleşmesi için siyasi sorumlunun ya da en üst düzey bürokratın geçici olarak da olsa görevi bırakmasının önemli olduğuna ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:33
Tarih:15/12/2018


İdari soruşturma sürecinin saygın biçimde gerçekleşmesi için siyasi sorumlunun ya da en üst düzey bürokratın geçici olarak da olsa görevi bırakmasının önemli olduğuna ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYHAN BİLGEN (Kars) - Sayın Başkan, elbette ki bu tip vakalarda deyim yerindeyse ateş düştüğü yeri yakıyor. Ben kazanın olduğu sabah da ifade ettim, bir kez daha ifade edeceğim. Bugün Urfa'da defni yapılan Yusuf Yetim -çok değerli bir arkadaşımız- önemli bir bürokrattı ve şüphesiz hayatını kaybeden diğer vatandaşlarımızın da -her birisi- sevenleri en az bizim duyduğumuz acı kadar acı duymuşlardır.

Bu konu üzerinden bir siyasi kampanya yürütmek, bir propaganda yapmak, bir puan, oy hesabı yapmak asla hiçbirimize yakışmaz. Ama sonuç itibarıyla demokrasi aynı zamanda bir değerler rejimidir, birtakım yazılmamış kuralları vardır. Sorumluluk duygusu, hesap vermek de galiba demokrasinin en temel değeridir. İdari bir soruşturma sürecinin hiç olmazsa saygın biçimde gerçekleşmesi ve malum ifadeyle soruşturmanın selameti için, hiç olmazsa geçici süreliğine ya siyasi sorumlunun, en üst siyasi sorumlunun ya da en üst düzey bürokratın geçici olarak da olsa görevi bırakması teftiş sisteminin işlemesi açısından son derece kritik öneme sahiptir.

Türkiye siyasetinde güvensizliğin, güven bunalımının tavan yaptığı bir dönem yaşıyoruz; iktidar muhalefet ayrımı yapmaksızın ifade ediyorum. Toplumun siyasete olan güveninin tazelenmesi için, güçlenmesi için istifa mekanizmasının artık Türkiye siyasi kültüründe de en az uzak Asya kadar, en az Avrupa ülkeleri kadar bir anlamının, bir karşılığının olması gerekiyor. Biz kesinlikle bu konuyu düşük bir polemik mevzusu olarak görmüyoruz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın Sayın Bilgen.

AYHAN BİLGEN (Kars) - Ama bu kadar kısa sürede bu kadar çok insanın hayatına mal olan tren kazalarıyla ilgili hiçbir şey olmamış gibi davranmak ya da olayı sadece prosedürleri tamamlayarak izah etmek çok kabul edilebilir bir durum değil. Dolayısıyla biz de bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, çok net biçimde ifade ediyoruz. Elbette burada aktarılan hizmetler son derece değerlidir ve teşekkürü hak eden şeylerdir ama galiba bu ülkede, hani yine o meşhur ifadeyle bitireyim; Dicle kenarında bir kuzuyu kurt kapsa onun hesabının Ömer'den sorulacağı anlayışının yerleşebilmesi için hem toplumda hem siyaset kurumunda istifa mekanizmasının bir kereye mahsus ve sembolik olarak da olsa işlemesi son derece önemli bir kazanım olacaktır.

Teşekkür ediyorum.