Konu:2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur Görüşmeleri Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:33
Tarih:15/12/2018


2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ CHP GRUBU ADINA ÖZKAN YALIM (Uşak) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli Divan, çok değerli çalışma arkadaşlarımız ve de bizi izleyen yüce milletimize en içten duygularımla saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Yetersiz olan 2019 yılı bütçemiz şimdiden hayırlı olsun diyorum.

Ben sözlerime başlarken ilk önce Yenimahalle'deki -kaza demiyorum- iş cinayetinden dolayı ölen 9 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Sayın Bakan, yirmi iki yıl Avrupa'da yaşadım. Bu tip kazalarda, hangi bakanlık olursa olsun... Sizin bakanlığınız Ulaştırma Bakanlığı; bence insanlarımızın, milletimizin güvenliklerini sağladığınız en hasas bakanlık. Biraz önce dediğim gibi, yirmi iki yıllık Avrupa yaşamımda, bu tip ihmallerden dolayı, görevde olan bakanlar direkt istifa ederler. Ben sizin bu açıklamanızdan dolayı, "Orada sinyalizasyon gerekli değil." İşte "Yok telefonla, yok telsizle, yok öncüyle bu işi biz kontrol ediyoruz." dediğinizden dolayı sizi derhâl istifaya davet ediyorum Sayın Bakan, derhâl istifaya davet ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar) Bir tek sizi değil, sizden önceki, bu işi yapan, bitiren Ulaştırma Bakanı -şu anda Genel Kurulda yok- Ahmet Arslan'ı da, aynı şekilde onu da istifaya davet ediyorum. Eğer 9 vatandaşımız bugün yoksa, onların çocukları öksüz kaldıysa bunun sebebi maalesef sizlersiniz. Çünkü, bir işlemi bitirmeden, bir yapımı bitirmeden, o demiryolunu tamamen bitirmeden, gerekli elektronik sinyalizasyonunu bitirmeden açtığınızdan dolayı sizi sorumlu tutuyorum ve de derhâl istifaya davet ediyorum Sayın Bakan. (CHP sıralarından alkışlar)

Sayın Bakan ve de çok değerli milletvekili arkadaşlarım; bu kazadan dolayı çok değerli milletvekili arkadaşlarımla birlikte Meclis araştırması önergesi verdim. En yakın zamanda Meclisimize gelecektir bütçeden sonra, umarım gerekeni yapacaksınız diyorum.

Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz bütçe görüşmesi yapıyoruz, konkordato yani iflas erteleme... Bu, yaklaşık bir yıldır popülaritesini kazanan, maalesef AK PARTİ Hükûmeti döneminde, on altı yıldır, özellikle son iki yıldır, bir buçuk yıldır birçok firmanın vermiş olduğu iflas ertelemedir. Daha önceleri vardı ama kimse bilmiyordu. Ben özellikle şunu sizlerle paylaşmak istiyorum: Otobüs firmalarımız var hepinizin bildiği değerli arkadaşlar. Sayın Bakan, sizin de çok iyi tanıdığınız, 1937 yılında kurulan, tam seksen bir yıllık Ulusoy firması ne yaptı? Konkordato ilan etti. 1962 yılında kurulan, elli altı senelik Pamukkale firması ne yaptı? İşte AK PARTİ döneminde konkordato ilan etti, sizin yönetemediğiniz ekonomi yüzünden. Ulaştırma sektöründeki otobüsçü, kamyoncu, nakliyeci arkadaşımızı, taksiciyi maalesef sizler batırdınız, batırmaya da devam ediyorsunuz çünkü yönetemiyorsunuz. Sayın Bülent Turan, Doğan Bey; yönetemiyorsunuz. Bir an önce gereğini yapın, bu nakliyecileri kurtarın diyorum.

MEHMET DOĞAN KUBAT (İstanbul) - Siz gelin; kazanın, gelin.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Otobüs firmaları batıyor. Bakın, Ulusoy, sizden, bizden, dedenizden bile daha yaşlı olan Ulusoy firması bugün konkordato ilan etti.

MEHMET DOĞAN KUBAT (İstanbul) - Seçimlerde daha çok çalışın, iktidar olun.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Bunun yanında, Sayın Bakan, özellikle sizinle paylaşmak istiyorum. Bunun ne olduğunu biliyor musunuz? 10 numara yağ. Bu 10 numara yağ son derece tehlikeli bir madde. Niçin kullanılıyor? Maalesef çaresizlik içerisinde kalan otobüs ve nakliye şirketleri kullanıyor. Neden? Çünkü akaryakıtı alamadıklarından, maliyetlerin çok yüksek olduğundan.

Peki, bunun sonucunda neler meydana geliyor? İşte bu görüntü; otobüsler yanıyor. Bu otobüslerin yanmaması adına, ben sizi şimdiden tekrar uyarıyorum. Olası bir otobüs yanmasında, en ufak bir vatandaşımızın yanması, ölmesi durumunda bundan sizi şimdiden sorumlu tutacağımı belirtiyorum. (CHP sıralarından alkışlar) 10 numara yağların otobanlar üzerinde, kara yolları üzerinde bir an önce satışını durdurun ve yakıt olarak kullanılmasını önleyin ve gerekli önlemi alınız diyorum.

Değerli Bakan, biliyorsunuz, 2002 yılında iktidara geldiniz. 2002 yılında iktidara geldiğinizde... Hani bir ironi var, birçok vatandaşımız diyor ki: "Akaryakıta gelen zam beni ilgilendirmiyor, ben hep 50 TL'lik mazot alıyorum, benzin alıyorum."

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Yalım, toparlayalım, bir dakika ilave ediyorum.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Bakın, gördüğünüz gibi değerli arkadaşlar, 2002 yılında 50 TL'ye 30 litre benzin, 38 litre motorin alınıyordu ama sizin yönetemediğiniz sistem ve ekonomi yüzünden benim nakliyecim, kamyoncum, vatandaşım, benim minibüsçüm, benim taksicim, vatandaşın hepsi kendi özel araçlarına bugün 50 TL'ye maalesef sadece 8 litre benzin ve de 8 litre motorin alabiliyor.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Hesap yanlış.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - İşte, sizin bu ülkeyi getirdiğiniz durum apaçık ortada.

AHMET AYDIN (Adıyaman) - 50 bin liraydı, 50 bin lira; 6 sıfır vardı.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Şimdi, değerli arkadaşlar, bu şekilde ekonomiyi yönetemediğinizden dolayı vatandaşlarımız ciddi derecede mağdur oldular ama bunun çözümü çok kolay. Özellikle profesyonel nakliyeciler ve otobüsçülerle alakalı, Sayın Bakan, köprülerdeki yapmış olduğunuz yanlış anlaşmalardan dolayı -özellikle Haydar Akar Vekilim bunun detaylarını açıkladı, ben tekrarlamayacağım- köprülerin, tünellerin, otobanların, sigortaların, kaskoların, motorlu taşıtlar vergilerinin bir an önce doğru ayarlara getirilmesi gerekiyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Son sözü tamamlayın Sayın Yalım lütfen.

ÖZKAN YALIM (Devamla) - Peki, teşekkür ediyorum.

Ve de eğer siz bu sektörü kurtarmak istiyorsanız Avrupa'da olduğu gibi profesyonel nakliyecilere, ulaştırma sektöründeki otobüsçülere "accise" mazot desteğinin bir an önce verilmesi gerekiyor, tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi.

Diğer bir taraftan, Otomotiv Distribütörleri Derneğinin açıklamalarına göre Eylül ayının sonunda, 2018 yılında piyasa 2017'ye göre yüzde 68 daraldı yani yeni otomotiv satışlarında da ciddi sıkıntılar var, bu sektör de can çekişiyor.

Ben Uşak ilimizle ilgili de bir son konuşmayla bitireceğim. Çok değerli muhtarımız, Fadime Meral Muhtarımızın ve de çok sayıda vatandaşımızın bana telefonla ulaşmaları sebebiyle Uşak merkezden Bölme köyüne doğru giderken gaz deposunun karşısındaki Ovademirler yoluna bağlantı sağlayan demir yolu geçidi kapatılmıştır. Çok sayıda vatandaşımız mağdurdur. Demir yolunun konumu itibarıyla kot farkı vardır, yüksektedir. Bu kot farkı kullanılarak buranın bir alt geçit yapılmasıyla vatandaşlarımızın hem araçla hem de yaya olarak geçişleri kolaylaşacaktır, hem can hem mal güvenliği sağlanacaktır. Bu alt geçidin bir an önce sizin tarafınızdan yapılmasını talep ediyorum.

Teşekkür ederim, sağ olun. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkürler Sayın Yalım.